Voliéry ptáků Tibetu a Číny v Zoo Ostrava: Procházka z vrcholků velehor až do nížin

Expozičně-chovatelský komplex tvoří pět voliér, z nichž dvě největší jsou průchozí. Jsou uspořádány tak, jako bychom pomyslně sestupovali z nejvyšších nadmořských výšek himálajských vrcholků až do nížin východní Číny. Každou z voliér obývají ptačí druhy typické pro danou oblast a nadmořskou výšku. Po téměř 20 letech prošly voliéry nutnou rekonstrukcí a opravami. Nyní jsou opět přístupné návštěvníkům. 

Voliéry ptáků Tibetu a Číny se v ostravské zoologické zahradě nacházejí nedaleko vstupu do zoo. Byly vybudovány před téměř dvaceti lety, a tak potřebovaly některé části opravit a zrenovovat. V posledních měsících proběhla oprava stříšek a stropních sítí. Nosné sloupy byly vydekorovány do umělých stromů, dále byl opraven vodopád a vytvořeny kaskádovité mělčiny. Došlo rovněž k úpravě dvou jezírek v jedné z průchozích voliér. V obou průchozích voliérách pak byly vybudovány nové chodníky se stopami.

Pro aranžování voliér byly předlohou přirozené biotopy v jednotlivých nadmořských výškách. Tak lze ptáky pozorovat v přirozeném prostředí podobném rozmanité, krásné, ale ohrožené přírodě Tibetu a Číny:

1. voliéra „Himálaje“ – průchozí

Štíty hor a vysokohorská údolí Himálaje ve výšce 4000–5000 m n. m. – život v těchto výškách je velmi náročný a tvrdým podmínkám se obecně přizpůsobilo jen málo rostlinných i živočišných druhů. Z rostlin zde například najdete typické rododendrony. Ze zvířat voliéru obývají:

  • kavče červenozobé (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
  • bažant lesklý (Lophophorus impejanus)

Pozorný návštěvník zde může nově objevit i pobytové znaky zdejších velkých kočkovitých šelem – tajuplných irbisů (Panthera uncia). Ani čerstvé stopy však nemusí budit obavy, irbisi se v této průchozí voliéře neprohánějí.

 

2. voliéra „Náhorní plošiny Tibetu“

Ve výšce 3000–4000 m n. m. se v horách Tibetu jsou rovinaté i zvlněné terény s typickými porosty rododendronů a azalek. Druhová skladba je v těchto výškách bohatší než ve velehorách, ale stále ještě poměrně malá v porovnání s úživnými nížinnými oblastmi:

  • kraska červenozobá (Urocissa erythroryncha)
  • bažant tibetský (Crossoptilon crossoptilon drouynii)

3. voliéra „Bambusové porosty Sečuanu“

V nadmořské výšce asi 2000–3000 m se v Sečuanu nacházejí rozsáhlé bambusové porosty. V těchto oblastech je již znát činnost člověka, proto zde mnoho druhů zvířat patří k ohroženým (např. bažantů). K nejznámějším ohroženým obyvatelům jistě patří pandy velké. V ostravském Sečuanu ale najdete tyto druhy:

  • kur bambusový (Bambusicola thoracicus thoracicus)
  • satyr Temminckův (Tragopan temminckii)
  • holub zelenokřídlý (Chalcophaps indica indica)

4. voliéra „Junnan – smíšený les“

Smíšené lesní porosty v nadmořské výšce 1000–2000 m poskytují životní prostor poměrně bohaté druhové skladbě zvířat. Zde však dochází k mnohem častějším tlakům ze strany člověka, takže řada zde vyskytujících se druhů zvířat i rostlin patří rovněž k vzácným a ohroženým:

  • hrdlička čínská (Spilopelia chinensis chinensis)
  • bažant paví (Polyplectron bicalcaratum)
  • drozd černoprsý (Turdus dissimilis)

5. voliéra „Nížiny východní Číny“ – průchozí

Ze zmíněných biotopů jsou nížiny druhově nejbohatší. Jihovýchod Číny je však velmi hustě osídlen, což s sebou nese i změnu životního prostředí v důsledku lidské činnosti. Někteří živočichové se přizpůsobili (např. drobný špaček čínský), jiní se stali velmi vzácnými a ohroženými vyhubením, jako například polák východní (Aythya baeri). Z dalších obyvatel ve voliéře uvidíte:

  • morčák bílý (Mergellus albellus)
  • tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta)
  • ústřičník velký (Haematopus ostralegus)
  • straka modrá asijská (Cyanopica cyanus)
  • špaček čínský (Sturnia sinensis)

Obyvatele Voliér ptáků Tibetu a Číny v Zoo Ostrava zachycuje video.

Foto: autoři Monika Vlčková (foto) a Enrico Gombala (video).

 (ab)