Můžete pomoci při zajištění bezpečnější Ostravy

Město Ostrava v průběhu října a listopadu uskuteční online mapování pocitu bezpečí Ostravanů i lidí, kteří v Ostravě dlouhodobě pobývají, pracují nebo studují. Průzkum společně s městem Ostrava připravil tým odborníků Univerzity Palackého v Olomouci. Výsledky město využije při plánování opatření ke zvýšení bezpečnosti v Ostravě. Výzkumu se může zúčastnit kdokoliv od 15 let věku.

Cílem průzkumu je zjistit, nakolik se lidé v Ostravě cítí bezpečně, která místa se jeví jako problémové a porovnat tyto výsledky se záznamy Policie ČR (tzv. evidovanou kriminalitou). Pro magistrát analýza poslouží jako podklad k plánování aktivit v oblasti prevence kriminality. Výsledky budou zpracovány formou map a doporučení pro město. Analýza naváže a porovná výsledky výzkumu z roku 2018.

Každý účastník průzkumu jednoduše označí na mapě města místo, ke kterému se chce vyjádřit. Poté vybere z připravených bodů důvody, kdy a proč se na daném místě necítí bezpečně. Druhá část dotazníku obsahuje otázky na vnímání situace ve městě a v blízkosti bydliště. Délka vyplňování dotazníku závisí na každém respondentovi – záleží na tom, kolik míst se rozhodne označit a jak podrobně se vyjádří. Popis každého místa zabere pár minut. Je k dispozici na webové adrese www.pocitovemapy.cz/bezpecnost-ostrava-2024

„Stojíme o názory obyvatel, kteří se rozhodnou do výzkumu zapojit a přispět tak ke zvyšování bezpečnosti v Ostravě. Dotazník je anonymní a může jej vyplnit každý zájemce starší 15 let, žijící v Ostravě nebo do města dojíždějících za prací či studiem. Respondenti mohou vyjádřit například jak bezpečně se cítí v místě bydliště/pracoviště, zda mají obavy z některého protiprávního jednání a řadu dalšího k tématu pocitu bezpečí. Konaný průzkum je jeden z řady kroků, které na cestě za bezpečnějším městem konáme a navazuje na obdobnou analýzu z roku 2018. Setkáváme se situací, kdy místa, kde se lidé necítí bezpečně nekorespondují s územími, kde statistiky definují vyšší četnost trestního jednání. Názory respondentů jsou tak pro nás informací pro další opatření k zajištění bezpečnosti,“ uvedl Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

(ab)