Velikonoce patří k nejkrásnějším svátkům roku. Symbolizují příchod jara, nový život a naději. Ačkoli se jejich podoba v průběhu času proměnila, kouzlo Velikonoc v srdcích mnoha lidí zůstává.
Zatímco dříve byly Velikonoce pevně spjaty s křesťanskou tradicí, dnes si je lidé užívají různě. Někdo slaví v kostele, jiný vyráží na trhy nebo si užívá prodloužený víkend v přírodě. Jedno ale spojuje všechny: potřeba zastavit se, nadechnout se a oslavit začátek nového ročního období.
Jak se dnes slaví Velikonoce?
Pro mnoho rodin Velikonoce začínají přípravami – zdobením domova velikonočními dekoracemi, pečením tradičních sladkostí nebo malováním kraslic. Ve městech se lidé zaměřují hlavně na tyto tvořivé a rodinné aktivity.
Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista, v kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy. Velikonoční pondělí je den, který patří spíše lidovým zvykům.
Pondělní koledování s pomlázkou, vlastnoručně upletenou z vrbového proutí, dnes už není samozřejmostí, spíše si ji koupíme v obchodě, zvlášť ve větších městech jako Ostrava. Přesto stále potkáte skupinky dětí i dospělých, jak s pomlázkou obcházejí sousedy. V některých rodinách se dodržuje také oblévání vodou – symbol zdraví a plodnosti.
Naopak nové tradice přinášejí velikonoční trhy, koncerty, workshopy a tematické akce. Lidé se scházejí na náměstích, užívají si hudbu, velikonoční dobroty a často spojují Velikonoce s prvními jarními výlety do přírody.
Kdo ještě dodržuje tradice?
Tradiční zvyky mají své pevné místo hlavně na vesnicích a v menších městech, kde lidé stále pletou pomlázky z čerstvého vrbového proutí a malují kraslice přírodními barvami – cibulovými slupkami, řepou nebo špenátem.
Starší generace si Velikonoce často připomíná s nostalgií a předává tradice mladším. Škoda by bylo, kdyby se úplně vytratily. Velikonoce totiž nejsou jen o koledování, ale hlavně o symbolice nového života, přátelství a radosti ze společně stráveného času.
V Ostravě můžete tradice zažít například na tematických výstavách nebo dílnách, kde si můžete uplést vlastní pomlázku nebo si vyzkoušet techniky malování kraslic, které používaly naše prababičky.
Tipy na velikonoční zábavu v Ostravě, Podívejte se, co všechno se o velikonočních svátcích nabízí, nudit se určitě nebudete.
Komentovaná procházka: Výšlap na haldu Ema:
- 19. dubna 2025
- 10:00
- Prokešovo náměstí
Halda Ema je bezesporu jeden z nejzajímavějších bodů Ostravy, svým atypicky kuželovitým tvarem, který je vidět z mnoha částí Ostravy, dává jasně najevo, že není zcela přírodním kopcem a bude stát za objevení. Vydejte se s námi po stopách historie uhlí na Ostravsku a projděte se místy, nad kterými kdysi křižovaly uhelné lanovky.
Komentované prohlídky s Lenkou Kocierzovou – Povídání o Velikonocích
- 19. dubna 2025
- 10:00 – 17:00
- Slezskoostravský hrad
V hradní galerii je do 30. dubna k vidění výstava Umění s industriální duší Lenky Kocierzové. Pokud vás její dílo, život a zážitky zajímají, neváhejte se zúčastnit komentované prohlídky výstavy. Sama autorka bude v galerii v průběhu celého dne a ráda si s návštěvníky povykládá.
Vyhlídkové jízdy k dolu Michal
- 19. dubna 2025
- 08:00 – 17:00
- Město Ostrava (různá místa)
Komentovaná procházka: Velikonoční Ostrava
- 20. dubna 2025
- 10:00
- Prokešovo náměstí
Jak vypadaly Velikonoce ve staré Ostravě? Poznejte s průvodci historii oslav v našem městě a objevte tradiční zvyky a obyčeje, které se zde udržují již po mnoho generací. Poznejte s průvodci průběh svátků v našem regionu. Trasa prohlídky půjde přes centrum města a během příjemné procházky se dozvíte mnohé o historii, obyčejích a zvycích od Masopustu až po ukončeních Velikonoc během Svatodušních svátků.
(nm)