Hejtman žádá armádu o pomoc s odklizením následků povodní

Foto: Zasedání krizového štábu MSK. Ostrava.

Voda v Moravskoslezském kraji sice ještě neopadla, ale už teď je jasné, že bude potřeba výpomoc vojáků. Proto krajský krizový štáb rozhodl, že požádá o pomoc s odklízecími pracemi Armádu České republiky. Zatím ovšem pokračuje evakuace osob, aktuálně hlavně v Ostravě.

„Jsem v dennodenním kontaktu s vedením moravskoslezských měst a obcí. Primátor Opavy pan Navrátil mě požádal o pomoc vojáků při odklízecích pracích. Až se toky vrátí do koryt, zůstane v ulicích, na silnicích a v krajině spousta škody a bahna. Situace je vážná i v Krnově a dalších obcích, proto jsme se na jednání krizového štábu shodli, že Armádu České republiky oslovím,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica s tím, že žádost odešle ještě dnes.

Dnes odpoledne se výrazně zhoršila situace také v Ostravě, aktuálně hasiči evakuují městskou část Přívoz, domovy již opustilo 452 osob, evakuace ještě zabere dalších 4 až 5 hodin. Například bude nutné vystěhovat celý domov Iris v Mariánských Horách, evakuace se tam bude týkat více než 100 osob.

Moravskoslezský kraj také znovu požádal o pomoc ze státních hmotných rezerv, například o 6 cisteren na pitnou vodu a elektrocentrály, které poputují do Krnova.

Policie řeší případ rabování, vykradena byla benzinka v Ostravě-Přívoze. Za tento čin pachateli hrozí 2 až 8 let. „Věřím, že soud rozhodne o co nejvyšší sazbě. Zneužívat chaos a neštěstí jiných je mírně řečeno sprosté. Apeluji na všechny, aby se chovali ohleduplně. Naštěstí se více setkáváme s ochotou lidí pomáhat. Pomoc nabízejí také firmy a obce, pro ně jsme zřídili mail firmapomaha@msk.cz. Všech nabídek si velmi vážíme a ve správný čas je určitě využijeme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Voda si v Moravskoslezském kraji bohužel vzala další dva lidské životy, oba v Krnově. Jeden muž byl nalezen venku ve vodě, druhý muž v bytě, ve kterém byla doporučena evakuace. „Je to neštěstí a moc bych si přál, aby se nic takového už nestalo. Proto opakuji svou prosbu, aby lidé dbali pokynů složek integrovaného záchranného systému,“ uzavřel hejtman kraje Josef Bělica.

(nm)