Hrabůvku čeká další měření čistoty vzduchu. Metody budou mít v Česku premiéru

Vzorky vzduchu, které by měly potvrdit, kdo a jaké nečistoty v průmyslové zóně CTPark Hrabová do ovzduší vypouští, budou od srpna do prosince 2024 odebírat odborníci v Hrabůvce, Hrabové a Staré Bělé. Tentokrát metodou, která zatím nebyla v Česku použita.

Zápach z průmyslové zóny Hrabová obtěžuje občany obvodů Ostrava-Jih, Hrabová a Nová Bělá již několik let. Na základě opakovaných žádostí ze strany občanů o řešení situace iniciovali již v červnu 2021 starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář společné se starostou Nové Bělé Lumírem Bahrem jednání zasažených obvodů. „Cílem kulatého stolu, na který jsme tehdy tak zvaně prostřeli nežádoucí zápach a zdroje pachových látek z průmyslové zóny v Hrabové, bylo vzájemně si poskytnout maximum souvisejících informací, společně zvážit dostupná data a možnosti dalšího vývoje situace,“ vzpomíná Martin Bednář.

Schůzky se zúčastnili nejen představitelé postižených obvodů, města, krajského úřadu, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a České inspekce životního prostředí, ale také zástupci občanů. V následujících třech letech se podobná setkání opakovala několikrát. Vždy s cílem najít možné zdroje zápachu a domluvit eventuální možnosti omezení vzniku tohoto zápachu.

Podle odborníků nejspíše není zápach otázkou jednoho provozu, ale v lokalitě asi dochází k jeho kumulaci z vícero zdrojů. Proto v minulosti město zajistilo několik měření s cílem zjistit skutečnou kvalitu ovzduší. „Například od 6. do 16. září 2021 provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě měření pomocí dvou měřicích stanic financovaných statutárním městem Ostrava a CTParkem Ostrava. Umístěny tehdy byly v ulicích Na Rovince v Hrabové a Mjr. Nováka v Hrabůvce,“ uvedl náměstek primátora Aleš Boháč.

Měření přítomnost škodlivin, jako jsou prach, ozon či oxidy dusíku, síry a uhlíku nad limity uvedené v zákoně ale neprokázalo. Další měření proto provedl Zdravotní ústav hned v roce následujícím, tentokrát v areálu gymnázia EDUCAnet Ostrava v Hrabůvce. Současně město oslovilo profesorku Helenu Raclavskou z Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO o provedení výzkumu na téma Problematika zápachu v okolí průmyslové zóny Ostrava-Hrabová.

Přestože provozovatelé v areálu CTParku již dnes provádí ekologizace provozů, stížnosti ze strany obyvatel pokračují. Proto letos Ostrava opět oslovila profesorku Raclavskou s žádostí o aktuální identifikaci původu sloučenin, které zápach způsobují. „Odběr vzorků a jejich následná identifikace bude prováděna speciálními metodami, které v České republice zatím nikdo neprovádí, jako je například odběr vzorků na sorpční trubice, nebo využití termovizních kamer ke sledování úniků plynů z budov,“ uzavřel Boháč.

Foto: Archiv VŠB-TUO