Jak zabezpečit svůj domov před zloději během letní dovolené

Existuje řada efektivních způsobů, jak ochránit svůj domov a přitom si užít dovolenou s klidnou myslí.

Není, zvláště v letních měsících, nikterak výjimečné, že tísňovou linku městské policie kontaktuje všímavý občan se sdělením, že sousedé jsou na dovolené a on přitom slyšel, že se dveře jejich bytu či domu otevřely.

Strážníci takováto hlášení nikdy nepodceňují a urychleně se vydávají na místo. Zpravidla se jedná o planý poplach a situace je vysvětlena zaléváním květin či krmením domácích mazlíčků.

Dobré sousedské vztahy jsou tak jedním z klíčů k bezpečnému domovu během vaší nepřítomnosti. Dodržíte-li některá z následujících opatření, významně snížíte riziko vloupání do vašeho domova a vaši dovolenou si tak užijete s klidnou hlavou a bez starostí.

V prvé řadě vytvořte iluzi obydleného domu nebo bytu. Pomoci vám mohou časovače na světla. Požádejte přítele, aby vám pravidelně vybíral schránku a třeba i změnil pozici závěsů či žaluzií.

Nezapomeňte řádně zavřít všechna okna včetně větraček. Překontrolujte si i zadní vchod či garážová vrata.

Nepodceňujte sociální sítě. Fotografie z dovolené zveřejňujte, až když se vrátíte.

Máte-li možnost, využijte moderních Chytrých domácích systémů a kamer, které vám umožní kontrolovat vaši domácnost i na dálku.

Zvažte dobře, kam ukládáte své cennosti, hotovost či důležité dokumenty. Můžete využít bezpečnostní schránky či je ponechat u důvěryhodné osoby.

Myslete také na možnost pojištění domácnosti, které vám pokryje škody způsobené případným vloupáním.

V případě, že máte jakékoliv podezření, že se ve vašem okolí děje něco nekalého, neváhejte a kontaktujte tísňovou linku. Strážníci vždy ochotně přijedou. I tady platí: „Lépe planý poplach než pozdější výčitky.“