Janáčkova filharmonie Ostrava zakončí v italské Pise prestižní mezinárodní festival duchovní hudby Anima Mundi

Jen týden po úspěšném zahájení své 71. koncertní sezóny vyrazí Janáčkova filharmonie Ostrava na její první zahraniční zastávku. V italské Pise odehraje, ve spolupráci s Českým filharmonickým sborem Brno, závěrečný koncert prestižního mezinárodního hudebního festivalu Anima Mundi. Janáčkovu filharmonii Ostrava při této příležitosti povede dirigent Gábor Káli a v roli sólistů se představí sopranistka Alžběta Poláčková, mezzosopranistka Michaela Zajmi, tenorista Aleš Briscein a bas Jiří Přibyl, které navíc doprovodí jeden z nejlepších českých varhaníků současnosti Petr Čech. Na programu závěrečného koncertu budou díla českých hudebních skladatelů Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Posluchači se tak mohou těšit na skladby Hora tří světel v podání Českého filharmonického sboru Brno a za doprovodu varhan a následně společnou Glagolskou mši. Koncert, který je zároveň první ze zahraničních zastávek JFO v této sezóně, se v Dómu Panny Marie Nanebevzaté uskuteční v pátek 27. září od 21:00 hodin.

Program závěrečného koncertu bude věnován výhradně českým autorům a duchovní hudbě. Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje v monumentálních prostorách Dómu Panny Marie Nanebevzaté ve své více než sedmdesátileté historii vůbec poprvé. „Rádi se stáváme součástí zahraničních festivalů a pokud se pozvánka hrát v historickém komplexu jedné z nejnavštěvovanějších památek Itálie spojí také s přáním či žádostí zahrát českou duchovní hudbu z pera Leoše Janáčka, jednoduše nemůžeme odmítnout,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Glagolská mše, ve které ostravský orchestr spojí síly s Českým filharmonickým sborem Brno a skvělými sólisty, byla navíc na programu JFO naposled v roce 2016. Kantáta pro sóla, sbor orchestr a varhany, je zhudebněním liturgického textu, avšak sama o sobě nemá náboženský charakter.

Tradiční festival se koná v italské Pise již po třiadvacáté. Tentokrát jeho termín připadl na 10. – 27. září a orchestr JFO jej bude mít tu čest letos zakončit. Koncerty se konají v katedrále Panny Marie Nanebevzaté, jejíž součástí je také slavná šikmá věž ze 14. století. Celý komplex je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO, a právě z šikmé věže se hodinu před závěrečným koncertem, ve kterém se představí i ostravský orchestr, rozezní slavnostní a tradiční fanfára žesťových a bicích nástrojů.

Maďarský dirigent Gábor Káli je jedním z nejtalentovanějších dirigentů mladé generace. Během své dosavadní kariéry spolupracoval s Budapešťským festivalovým orchestrem a koncertoval například v Budapešti, Elbphilharmonie Hamburg, Paris a Luxemburg Philharmonie. V roce 2018 získal ocenění na salcburském festivalu pro mladé dirigenty a vyhrál první cenu v mezinárodní dirigentské soutěži v Hongkongu.

Český filharmonický sbor Brno se v českém ale také světovém kontextu řadí mezi špičku v oboru sborového umění. Pod vedením sbormistra a zároveň zakladatele sboru Petra Fialy se pravidelně účastní prestižních evropských festivalů.

Mezi sólisty se během večera představí sopranistka Alžběta Poláčková, sólistka Národního divadla v Praze, mezzosopranistka Michaela Zajmi laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka a absolventka

Pražské konzervatoře, tenorista Aleš Briscein stálý host Státní opery a Národního divadla, a jako bas vystoupí sólista Moravského divadla v Olomouci a držitel ceny Thálie za rok 2014 Jiří Přibyl.

Závěrečný koncert festivalu Anima Mundi, Pisa, Itálie 27. září 2024, 21 hodin, Dóm Panny Marie Nanebevzaté, Pisa, Itálie

Bohuslav Martinů Hora tří světel Leoš Janáček Glagolská mše

Alžběta Poláčková – soprán Michaela Zajmi – mezzosoprán Aleš Briscein – tenor Jiří Přibyl – bas Český filharmonický sbor Brno Petr Fiala – sbormistr Petr Čech – varhany Janáčkova filharmonie Ostrava Gábor Káli – dirigent

(ab)