Kalendárium města Ostravy na 29. týden od 15. července do 21. července

16. 7. 1897

V pátek 16. července 1897 se konal první zápis do českého reálného gymnázia v Moravské Ostravě. Za vznikem této instituce stál spolek Matice Ostravská, odtud i název, který nese škola až dodnes – Matiční gymnázium. Pro zdejší české národní hnutí to byla nesmírně významná událost, neboť se jednalo o první a jedinou českou střední školu ve městě. Její chod musela dlouho financovat Matice Ostravská, až o deset let později došlo k jejímu postátnění, čímž bylo gymnázium trvale existenčně zajištěno.

16. 7. 1993

V pátek 16. července 1993 se uskutečnilo slavnostní otevření první restaurace Mc Donalds nejen v Ostravě, ale i na Moravě, a to na tř. 28. října v Moravské Ostravě (v současnosti se v objektu nalézá hotel Stračena). Nehledě na nevlídné počasí musela provozovna čelit obrovskému návalu zájemců o tuto gastronomickou novinku. Dle krátké ankety, kterou uspořádal list Ostravský večerník mezi zákazníky, byla většina z nich s chutí hamburgerů spokojena, někteří z nich v tomto rychlém občerstvení dokonce spatřovali symbol našeho návratu do Evropy. Již o dva dny později musela restaurace čelit první demonstraci; v pondělí odpoledne se skupina mladých lidí s transparenty pokusila zatarasit vchod do provozovny, na protest proti ničení deštných pralesů.

16. 7. 1996

Dne 16. července 1996 vyslovila Rada města Ostravy souhlas s instalací sousoší autora Václava Fidricha „Občané našeho města“, která je tvořena skupinou stylizovaných pískovcových soch tří žen s pěti dětmi, před vstup do integrovaného domu na ul. 30. dubna v Moravské Ostravě. Toto sousoší bylo dokončeno už v roce 1991 a mělo být původně umístěno v parku u obvodového centra Závoří ve Starém Zábřehu, k čemuž však nedošlo pro nedostatek financí. V Moravské Ostravě tak tato pozoruhodná plastika po šesti letech našla své stálé místo.

Zpracoval: Archiv města Ostravy