Kalendárium města Ostravy na 32. týden od 5. srpna do 11. srpna

6. 8. 1984

Dne 6. 8. 1984 zemřela v Praze herečka Marie Vášová (narodila se 16. května 1911 v Praze). Po krátkém angažmá v Olomouci a v Českých Budějovicích působila v letech 1935–1940 v Národním divadle moravskoslezském v Moravské Ostravě pod vedením šéfa činohry Jana Škody. Ostravské angažmá bylo příležitostí k jejímu rychlému uměleckému růstu, vyzrála zde v interpretku moderního herectví. Po odchodu do Prahy vystřídala několik divadelních scén, v roce 1945 se stala členkou činohry Národního divadla, kde vytvořila celkem 80 rolí. Civilní herecký projev a podmanivá umělecká individualita M. Vášovou předurčily ke spolupráci s filmem a televizí, kde ztvárnila řadu postav. Nezapomenutelná je její role hraběnky Stradové v dvojdílné historické komedii Martina Friče Císařův pekař a Pekařův císař.

6. 8. 1992

Získal desetibojař Robert Změlík na olympiádě v Barceloně zlatou medaili. Byl odchovancem lehkoatletického oddílu TJ Vítkovice, za který závodil od 14 let. V prosinci 1992 byl vyhlášen sportovcem roku. V září 1992 vytvořil na vítkovickém stadionu světový rekord v hodinovém desetiboji se ziskem 7 897 bodů. Nejlepší světoví desetibojaři se na hodinový desetiboj do Ostravy vraceli i v následujících dvou ročnících. Mezi další sportovní úspěchy Roberta Změlíka patří zlatá medaile z halového mistrovství světa v Paříži v roce 1997. Svou sportovní kariéru ukončil poměrně brzy v roce 1998 ve svých 29 letech.

8. 8. 1974

Toho dne se vrátil z anglického Middlesbroughu dvojnásobný vítěz mezinárodní pěvecké soutěže INTER-TIE Ing. Milan Chovanec. V civilním zaměstnání pracoval jako projektant v Železničním rozvojovém středisku v Ostravě. Od dětství se věnoval hře na housle, později si přibral i hru na lesní roh a trubku. Osobitým zpěvem na sebe upozornil před mikrofonem v ostravském rozhlasovém studiu, kde např. v roce 1943 vystoupil v živě vysílaném pořadu Písně z kraje Bezručova. V padesátých letech 20. století exceloval v různých rozhlasových pořadech a vystupoval také se souborem Vítkovák. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století se Milan Chovanec několikrát zúčastnil Mezinárodní soutěže amatérských zpěváků Tees-side International Eisteddfod (INTER-TIE). V roce 1974 probíhala od 27. 7. do 3. 8. a Milan Chovanec získal první cenu v kategorii barytonistů, a navíc se stal absolutním vítězem celkové soutěže sólistů.

Zpracoval: Archiv města Ostravy