KATARZYNA KOZYRA: Provokativní umění, které nutí k zamyšlení

Foto: Z výstavy Katarzyna Kozyra v GVOU I Autor: Lukas Ston

V Domě umění Galerie výtvarného umění v Ostravě byla otevřena výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyry, která svou tvorbou již desítky let zkoumá a posouvá hranice vnímání těla, identity a role žen ve společnosti.

Výstava „Být někým, kým (ne)jsem“ nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do světa, v němž Kozyra zpochybňuje zažité společenské normy a upozorňuje na to, co se zdá být na první pohled neviditelné, a přesto je přítomné nejen v naší společnosti.

Katarzyna Kozyra je průkopnicí ve zkoumání kontroverzních témat, jako je gender, sexualita a postavení žen ve společnosti. Její umění často vyvolává emoce a otázky, které nemusí být na první pohled příjemné, a přesto mají zásadní význam pro sebepoznání každého z nás. Její tvorba zahrnuje širokou škálu uměleckých forem od performance přes fotografie a videa až po prostorové instalace, a právě tato různorodost jí umožňuje přiblížit divákům mnohdy tabuizovaná témata.

Jedním z nejvýraznějších děl na výstavě jsou „Mužské lázně“ z roku 1999, v nichž Kozyra proniká do světa mužské intimity a zkoumá otázky genderových stereotypů. Toto dílo, které kdysi šokovalo svět, dnes rezonuje možná ještě více. V době, kdy se otázky genderu a identity staly klíčovými tématy současné společnosti. Další projekt „Hledání Ježíše“ z let 2012–2022 přivádí diváky do Izraele, kde Kozyra dokumentovala lidi trpící tzv. Jeruzalémským syndromem, což je stav, kdy jedinci věří, že jsou vtělením Ježíše Krista. I zde autorka nenápadně otevírá prostor pro úvahy o víře a lidské identitě.

KATARZYNA-KOZYRA-foto-Lukas-Ston
Foto: Z výstavy Katarzyna Kozyra v GVOU I Autor: Lukas Ston

Kozyra v minulosti často čelila kritice za to, že její umění je příliš provokativní. Přesto se jí podařilo vybudovat si silnou pozici v mezinárodním uměleckém světě, a to nejen díky své odvaze, ale také díky schopnosti přinést promyšlené komentáře k aktuálním společenským otázkám. Její díla nejsou jen šokující, nabízejí také prostor k reflexi a empatickému vnímání sebe i druhých. Právě to dělá z jejích projektů něco, co může být přínosné pro nás všechny.

Výstava „Být někým, kým (ne)jsem“ potrvá až do 5. ledna 2025. Pokud vás fascinuje umění, které zpochybňuje konvence a vybízí k přemýšlení o světě kolem nás, neměli byste si ji nechat ujít. Vedle Kozyřiny tvorby si v Domě umění můžete prohlédnout také další projekty, jako je například výstava Marka Kvetana „Nádoby dočasnosti“, expozice Dáši Lasotové „Věci, které vidím“ a Výstavu jednoho díla, která představuje malbu Maxmiliána Pirnera „Na Dantovo téma“.

Galerie výtvarného umění v Ostravě má otevřeno úterý až neděle, a to včetně státních svátků. Každý pátek galerie nabízí volný vstup.

(nm)