Kdo se stane Seniorem roku 2024?

Vyhlášení ankety Senior roku se u příležitosti Mezinárodního dne seniorů se ze strany statutárního města Ostrava stalo již tradicí. Také letos město, a to již poosmnácté, ocení aktivní a činorodé obyvatele Ostravy, starší 65 let. Jedná se o dříve narozené Ostravany, kteří jsou v nejrůznějších oblastech činnosti pro své okolí nadále přínosem, inspirací, vzorem a povzbuzením. Kromě ocenění těchto výjimečných jednotlivců město hledá taktéž Klub seniorů roku 2024.

V průběhu předchozích ročníků získávali titul Senior roku například ti, kdož věnovali svůj čas a energii třeba charitativním aktivitám, umění, sportu, ochraně životního prostředí nebo opatrování kulturního a historického dědictví. To jsou nicméně jen některé z činností, jimiž se ocenění za dobu trvání ankety zabývali. V kategorii Klub seniorů roku pak dříve uspěly kluby, které zásadně přispívaly k rozvoji příslušných aktivit, čímž výrazně zlepšují kvalitu života seniorů. Návrhy k ocenění v obou kategoriích, tedy jak Seniorovi roku, tak Klubu seniorů roku, je možné posílat do 31. října 2024.

Zájemci mohou při nominacích postupovat následujícím způsobem. Nominace je zapotřebí zaslat na adresu Magistrátu města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava, Kancelář primátora, případně e-mailem na adresu alice.stysova@ostrava.cz. Měly by být opatřeny heslem Senior roku 2024 nebo Klub seniorů roku 2024. Správně podaná přihláška obsahuje jméno a příjmení nominovaného, jeho věk, adresu bydliště, telefonický nebo e-mailový kontakt na kandidáta. Důležitou součást přihlášky představuje zdůvodnění nominace a kontakt na předkladatele. Nominační formulář naleznou zájemci na webových stránkách města https://www.ostrava.cz/cs/urad/mesto-a-jeho-organy/primator/rada-senioru-statutarniho-mesta-ostrava nebo po vyžádání na zmíněném uvedeném emailu.

Titul Senior roku 2023 byl udělen doc. MgA. Janu Grossmannovi, hudebnímu skladateli, publicistovi a pedagogovi. Čestné uznání bylo uděleno Stanislavu Drozdovi, jehož celoživotním koníčkem je fotografování. Zaměřuje se především na reportážní portrét, dokument, krajinu a její detaily. Jeho tvorba je spojena s rodnou Ostravou a jejím okolím. Čestné uznání získal také Rudolf Kubica, který byl dlouholetým aktivním členem a cvičitelem Klubu českých turistů Ostrava – Poruba. Vítězným klubem seniorů se v roce 2023 stal Spolek seniorů Martinov. Počátky klubu se datují do roku 1961. spektrum činností klubu je obdivuhodné, od rozličných sportovních klání, přes vzdělávací projekty k organizaci zájezdů. Členové spolku pomáhají i s údržbou zahrady místní mateřské školy i zeleně před radnicí v Martinově. První městem oceněnou seniorkou byla v roce 2007 MUDr. Blanka Malá a prvním oceněným Klubem seniorů bylo v roce 2015 Občanské sdružení Společnost senior.