Navzdory řádění živlů byl pro Zoo Ostrava rok 2024 rekordní!

Foto: Karakal. Autor: M. Vlčková

Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023 a podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat.

Byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů. 33 z nich bylo vypuštěno do přírody. Z každého vstupu putuje už pět korun na podporu záchranných programů. Zoo také hostila významnou mezinárodní konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Proběhlo také několik rekonstrukcí a úprav expozic, přibyly nové druhy, došlo k několika významným transportům zvířat.

 

Řádění přírodních živlů

Počasí, které je důležitým a zásadním faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, v loňském roce potrápilo ostravskou do té míry, že musel být areál hned dvakrát zcela uzavřený veřejnosti. Poprvé to bylo jen na jeden den (20. června). Večer před tím zasáhla Moravskoslezský kraj silná bouře s vichřicí. V lesnatém areálu vyvrátila desítky stromů a polámala tisíce větví. Ještě větší škody pak napáchaly silné a vytrvalé deště opět doprovázené silným větrem v polovině září.

Zoo leží na kopci, ale i tak byla řada míst v areálu zaplavena, přelily se rybníky, zcela pod vodou skončila expozice Mokřady, kde naštěstí nechováme žádná zvířata. V podmáčené půdě pak opět popadalo mnoho stromů. Odklízení a zajištění areálu tentokrát trvalo celý týden. V obou případech mohutné kmeny a větve poškodily některá hrazení u výběhů zvířat, voliéry, lavičky a další zařízení, dlouhé hodiny také nešel v zoo proud. Škody způsobené živly za obě události překročily částku milion korun. Naštěstí ale nebyl ani v jednom případě nikdo zraněn, neuhynulo žádné zvíře,“ popisuje nelehkou situaci ředitel zoo Jiří Novák.

Rekordní návštěvnost

Navzdory živelním událostem a uzavření areálu překročila třetím rokem návštěvnost Zoo Ostrava hranici 600 000 osob. A potřetí se dokonce podařilo překonat rekord předchozího roku. V roce 2024 do zoo dorazilo rekordních 630 577 lidí. Přes 18 tisíc více než v roce 2023, kdy dorazilo 612 455 lidí. Rekordní byly i některé měsíce, například v únoru přišlo do zoo díky nebývale teplému počasí neuvěřitelných 25 524 návštěvníků, v březnu pak 61 340. Rekordní byl i květen s bezmála 95 tisíci.

Stavby

Největší stavbou roku 2024 byla rekonstrukce zadní a nejstarší části pavilonu Tanganika, kde se zabydlela skupinka mangust žíhaných. Dále v zoo probíhaly rekonstrukce, úpravy a rozšíření hned několika expozičních celků: rekonstrukce a rozšíření průchozí Voliéry Papua, rekonstrukce dvou voliér v komplexu Voliér ptáků Tibetu a Číny, rekonstrukce střechy Malé Amazonie, rozšíření seníku v expozici Na Statku a rozsáhlá a náročná rekonstrukce návštěvnické části pavilonu slonů. Na závěr roku ještě proběhla výstavba vyhřívané jeskyně ve výběhu lvů a úprava výběhů šelem v komplexu Jižní Amerika. Dokončen byl také rozsáhlý projekt elektrifikace celého areálu zoo.

EAZA Conservation Forum 2024_Ostrava_foto M.Vlčková
Foto: EAZA Conservation Forum 2024 Ostrava. Autor: M.Vlčková

Vzdělávání v zoo

V průběhu roku realizovali pracovníci výukového centra zoo 378 výukových programů pro více než 8 700 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky. To je historicky nejvyšší počet programů a druhý nejvyšší počet odučených žáků. Zorganizovali také tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol a dále již 18. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“. Ve spolupráci s botaniky byly nově zařazeny komentované prohlídky bonsají v době, kdy nejsou tyto rostliny v expoziční části. Pro širokou veřejnost dále uspořádali řadu doprovodných akcí, přednášek, speciálních prohlídek, komentovaných setkání a dalších aktivit, které mají za cíl prezentovat ochranářskou práci ostravské zoo, zapojení do podpory mezinárodních ochranářských projektů, význam a poslání moderních zoologických zahrad a zároveň přinášejí náměty a příklady environmentálně šetrného chování a konkrétních činů, kterými může každý z nás přispět k ochraně životního prostředí a šetrnějšímu spotřebitelskému chování. Převážná část vzdělávacích aktivit byla realizována za finanční podpory Moravskoslezského kraje.