Nemocniční lékárna se přestěhovala do zcela nových prostor a prodloužila svou provozní dobu

V přízemí sedmipatrového multifunkčního parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava nově sídlí Nemocniční lékárna. Po desítkách let opustila prvorepublikovou, památkově chráněnou vilu a z členitých prostor, které přizpůsobila svému provozu, se přestěhovala do nového zázemí vytvořeného lékárně přímo na míru.

Ve středu 4. září v 7 hodin ráno se otevře veřejnosti. Její provozní doba bude v nových prostorách o hodinu delší, v pracovních dnech od 7 do 17 hodin. I dále bude pohotovostní lékárnou, k dispozici bude i mimo běžnou provozní dobu včetně víkendů a svátků nepřetržitě.

Vybavení lékárny v hodnotě téměř 17 milionů korun s DPH hradilo město Ostrava, které zároveň nemocnici vypůjčilo prostory v parkovacím domě pro její provozování.

„Prodejní prostor naší nové lékárny včetně zázemí, laboratoří a skladů má rozlohu 889 metrů čtverečních. Je to pracoviště více než třicítky farmaceutů, farmaceutických asistentů a hospodářských pracovníků a také místo, odkud si budou pacienti i zdravotníci pro svá oddělení vyzvedávat léky a další zdravotnický materiál. Jen loni se jednalo o téměř půl milionu balení léků pro ambulantní i u nás hospitalizované pacienty. A dalších téměř 27 tisíc kusů individuálně připravených léčiv. Věřím, že všichni na jedné i druhé straně výdejního pultu nové, výrazně modernější a komfortnější prostory ocení,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

První dokumenty spojené se stavbou parkovacího domu pocházejí z roku 2016. Dokumentace pro územní rozhodnutí je z roku 2018 a územní rozhodnutí bylo vydáno v březnu 2019.

„Už při přípravách parkovacího domu jsme přemýšleli nad obsazením přízemní části budovy a bylo jasné, že chceme, aby sloužila nemocnici, jeho zaměstnancům i pacientům. Přemístit lékárnu z památkově chráněné vily do nového objektu bylo jen logickým vyústěním našich úvah. Stejně jako navýšení počtu parkovacích míst, která budou k dispozici přímo zdravotníkům a pacientům nemocnice mimo její areál. Jsem přesvědčen, že i tímto krokem jsme se při modernizaci naší nemocnice posunuli o další kus dopředu,“ řekl ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek.

Od čtvrtečního odpoledne (29. srpna) byla lékárna uzavřena a probíhalo její stěhování do nového zázemí. Přestěhovány byly léky a další materiál za více než 16 milionů korun. Do nových prostor bylo přesunuto také technické zařízení – chladničky, výpočetní a komunikační technika, speciální technika pro přípravu léčiv i trezory.

„Postupně jsme přes cestu v bednách a na vozících přesunuli z původních do nových prostor více než 4800 druhů léků, farmaceutických surovin, zdravotnických prostředků, doplňků stravy, kosmetiky, speciální výživy i dalších položek našeho sortimentu, od těch nejlevnějších s cenou od čtyř korun za kus, po ty nejdražší za více než třicet tisíc korun za kus. Těch beden byly stovky. V pracovním procesu včetně víkendu byli všichni dostupní pracovníci nemocniční lékárny, se stěhováním nám pomohli i pracovníci technického a IT úseku,“ vyjmenoval vedoucí lékárník MNO Kamil Hrubý.

K novinkám lékárny patří rozšířený výdej zdravotnických prostředků, včetně možnosti jejich vyzkoušení ve zkušební kabině, a dále pravidelné poskytování lékové poradenské a konzultační činnosti. Pacientům, kteří navštíví Nemocniční lékárnu, její zaměstnanci poradí s nejrůznějšími aplikačními pomůckami – inhalátory, spacery apod. Pro zájemce o specializovanou konzultaci v rámci komplexního lékového poradenství budou po předchozí domluvě k dispozici nemocniční kliničtí farmaceuti. A součástí nabídky je také možnost navštívit poradnu s cílem přestat kouřit.

„Naše služby zdaleka nevyužívají jen klienti, kteří si do ní přijdou vyzvednout své léky. Plný servis poskytujeme také ambulancím a oddělením nemocnice, pro které připravujeme běžné, ale i speciální léky a materiál, například pro onkologické pacienty, a dále také léky s obsahem léčebného konopí. Sídlíme sice mimo areál nemocnice, ale jsme jedním z nemocničních oddělení, a tak i všechny naše příjmy slouží k jejímu rozvoji,“ uzavřel vedoucí lékárník Hrubý.

Pacientům s elektronickými recepty nabízí Nemocniční lékárna možnost odeslat kódy elektronických receptů na mailovou adresu lekarna.erecepty@mnof.cz. Je ale nutné do nich opsat kódy elektronických receptů, které má pacient od lékařů k dispozici, ať už jako vytištěné průvodky, nebo jako SMS. Do mailu se uvádí také kontaktní telefon na osobu, která pro léky dorazí. Jakmile jsou připravené, přichází informace s individuálním kódem pro jejich vyzvednutí.

MNO bude využívat i další část parkovacího domu, pro zdravotníky jsou určena k parkování tři podzemní patra, dohromady se jedná o 250 míst z celkových 465. Parkování pro veřejnost je již zpoplatněno podle aktuálního ceníku. Celková užitná plocha objektu je 17 720,5 m2.

Ústavní lékárna byla uvedena do provozu v roce 1958, protože sídlila ve stísněných prostorách došlo v roce 1976 k její přístavbě a modernizaci. Rozšířena byla o oficínu, laboratoř, sklad hořlavin i kancelář vedoucího lékárníka. Jako samostatné odborné oddělení Městské nemocnice Ostrava byla otevřena 1. 5. 1997 a od 1. 1. 1998 byla zapojena do cyklu pohotovostních služeb.

(ab)