Ostrava-Jih má jako první ostravský městský obvod má vymezeny strategické pozemky

Nejlidnatější ostravský obvod může nově využívat pro rozhodování o výstavbě na svém území dokument Strategické pozemky k prodeji, městský obvod Ostrava-Jih. Návrh, který prověřuje možnosti prostorového řešení nové zástavby na vybraných pozemcích, připravil Městský ateliér prostorového plánování a architektury (dále jen „MAPPA) ve spolupráci s městským obvodem a zastupitelé ho schválili na zářijovém zasedání. Cílem je, aby záměry na novou výstavbu byly připravovány na podkladu stanovené prostorové regulace a podmínek využití jednotlivých pozemků. Díky tomu bude možné naplnit potenciál širšího území a zároveň zajistit odpovídající kvalitu vystavěného prostředí.

„Materiál bude sloužit mimo jiné jako podklad pro rozhodování orgánů obce o prodejích pozemků ve vybraných lokalitách. Nejedná se o záměr prodeje pozemků, ale o návrh lokalit určených k budoucí zástavbě a k případnému prodeji. Předpokládáme, že navržený materiál bude v průběhu následujících let upravován v návaznosti na potřeby a rozvoj městského obvodu Ostrava-Jih,“ vysvětluje starosta obvodu Martin Bednář. „Stavět na strategických pozemcích mohou v budoucnu jak soukromí investoři, tak město. Nabízejí příležitost pro doplnění bytových domů, občanské vybavenosti a dalších funkcí, které dnes v našem obvodu schází,“ dodává.

Vytipováno bylo celkem jedenáct zastavitelných ploch. „Při identifikaci jednotlivých pozemků jsme vycházeli z digitální Databáze využitelných ploch, kterou náš ateliér pro Ostravu tvoří a spravuje, a z podnětů městského obvodu,“ doplňuje Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA. „V návrhu regulačních podmínek pro jednotlivé plochy jsme vycházeli z již existujících studií, případně jsou regulační podmínky odvozeny ze stávající struktury zástavby,“ uzavírá Vysloužil. Podklady mají v budoucnu sloužit nejenom pro potřeby městského obvodu, ale současně i k prezentaci statutárního města Ostravy a k jednání s možnými investory.

Karta každého pozemku obsahuje řadu informací a mapových podkladů, např. snímek majetkových poměrů, výřez z územního plánu a Digitálně technické mapy, regulační podmínky s předpokládanou výměrou možného zastavění nebo návrh potenciální zástavby včetně ilustrační 3D vizualizace. Pro každý pozemek je navržen předpokládaný maximání objem zástavby a její využití. Cílem je, aby budoucí stavby svou velikostí i využitím vhodně navazovaly na své okolí a v daném místě tak přispívaly k vytváření pestrého města krátkých vzdáleností.

Návrh Strategických pozemků na území městského obvodu Ostrava-Jih bude ke stažení na stránkách www.investinostrava.cz. a již nyní ho lze najít také na úřední desce obvodu Ostrava-Jih pod číslem 627/2024 zde https://ovajih.ostrava.cz/cs/radnice/uredni-deska/officialdesk

Proměna náměstí SNP v Zábřehu

Nejedná se o první spolupráci obvodu s ateliérem MAPPA. Aktuálně se připravuje proměna náměstí SNP a jeho okolí v Zábřehu, a to na základě dokončené urbanistické studie ateliéru MAAUS, která se zabývá možnostmi rekonstrukce náměstí a doplněním zástavby v jeho okolí. Do procesu zpracování studie se svými podněty zapojili i místní obyvatelé.

Náměstí se v budoucnu stane příjemným místem pro setkávání a trávení volného času. Zastupitelé na zářijovém zasedání schválili také Výzvu k podání nabídek na realizaci investičního záměru na pozemcích v lokalitě náměstí SNP, areál tržnice, ul. Čujkovova, Ostrava-Zábřeh.