Ostravské komunikace pracují na opravě mostů, lávek, semaforů, veřejného osvětlení i síťových kolektorů a parkovacího sytému

Foto: Ostravské komunikace a.s.

Ostravské komunikace, které se starají o městské silnice v Ostravě, musí po povodních opravit mosty a lávky a vyměnit řadu systémů, které denně provází běžný život Ostravanů – od veřejného osvětlení po semafory. Firmu čeká i dočištění ulic.

„Nejvíce poškozený je most na ulici Nad Porubkou přes tok Porubky ve Svinově. Došlo tam k podemletí části pravobřežní opěry nad vozovkou. Opěra poklesla o zhruba 20 až 30 centimetrů, nosná konstrukce naštěstí zůstala v původní poloze. Most je od 16. 9. uzavřený s vyznačením objízdné trasy. Mimořádná prohlídka mostu, kterou udělal Dopravoprojekt Ostrava, vyhodnotila stav jako havarijní,“ upozornil ředitel Ostravských komunikací Michal Hrubý.

Zmíněný most ve Svinově bude muset být v budoucnu snesen a nahrazen novým s tím, že by se mělo současně řešit i nevhodné trasování Porubky v dané oblasti, aby znovu nedošlo k podemletí mostní opěry. „Pro most ve Svinově se nyní v Dopravoprojektu zpracovává projektová dokumentace pro provizorní zprovoznění mostu jedním jízdním pruhem,“ vysvětlil za Ostravské komunikace technicko-správní náměstek Miloš Novák. Na základě projektu se firma bude snažit most přes Porubku v poškozené části provizorně podepřít a v oblasti chodníku a zeleného pásu zřídit dočasně asfaltovou vozovku, aby mohl být most uveden do provozu alespoň jedním pruhem.

Dalším značně poškozeným objektem je lávka přes potok v Koblověna Hřbitovní ulici. Tam voda odnesla dřevěnou mostovku včetně zábradlí. Ocelová nosná konstrukce je v pořádku, lávka je uzavřená a chystá se nová z roštů a ocelového zábradlí.U několika dalších mostů a lávek se Ostravské komunikace zaměří na poškozené opevnění koryt pod mostními objekty, obnažené a částečně poškozené opěry a poškozené zábradlí po pádu stromů.

Pokud jde o semafory na křižovatkách, voda zatopila dva řadiče světelné signalizace, a to na křižovatkách Hlučínská a Slovenská a Hlučínská a„stará“ Hlučínská. Řadiče byly odmontovány a servisní firma je odvezla k opravě.

K úplné výměně dojde u zatopeného parkovacího systému a rozvaděče na parkoviština ulici Hlučínská. Také veřejné osvětlení ve městě se potýká se zatopením několika rozvaděčů, ty už ale Ostravské komunikace postupněuvádějí do provozu.

.

Další práce čekají na firmu, jejímž jediným akcionářem je město Ostrava, na zatopených kolektorech Frýdlantské mosty, Brandlova a Nová Ves. Voda se tam stále odčerpává. Zřejmě bude nutná výměna zatopených technologií, což jsou zejména čerpadla, elektroinstalace, monitorovací zařízení, dále se připravuje čištění a sanace kolektorů.

Stále pokračuje čištění veřejného prostoru po povodních. „Čisticí vozy najely na ostravských silnicích ve správě kraje a krajského města v součtu přes 270 kilometrů a odvezly dohromady více než 100 tun smetených nečistot,“ spočítal výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř. Vybranou pomocnou techniku vyslala Ostrava také na popovodňové práce v Opavě.

Doplňující informace:

Během povodní zpracovaly Ostravské komunikace 342 tun písku, kterým naplnily povodňové pytle a velkoobjemové vaky, zapojily se do přesměrování dopravy a spolupracovaly s IZS a krizovým štábem města, který centrálně informoval veřejnost.

(nm)