Park v Zábřehu a Jubilejní kolonii zdobí nové sochy

Kovovou plastiku, jejímž autorem je Petr Vacek, student 3. ročníku oboru uměleckého kovářství, převzal začátkem týdne oficiálně starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář od ředitele umělecké školy Ave Art Jaroslava Prokopa.

Nejde o první umělecké dílo našich mladých kovářů, které zdobí veřejný prostor Jubilejní kolonie. Již se zde nachází Den pátý a Levitan. Nově se jedná o památník Gustava Eiffela, kouzelníka s ocelí, připomínající nedávno uplynulých 100 let od jeho úmrtí 27. prosince 1923.

„Spousta lidí má Gustava Eiffela spojeného především s jeho slavnou věží v Paříži, případně s americkou sochou Svobody, ale on postavil i řadu mostů a budov. Málokdo také ví, že původní barva věže při jejím vztyčení v roce 1889 byla červená. Dodnes vám její odstín ve stavebninách namíchají, pokud řeknete, že máte zájem o tento nátěr,“ řekl ke svému dílu student Petr Vacek. To vzniklo v průběhu loňského Sympózia prostorových forem podpořeného vedením radnice obvodu Ostrava-Jih

„Máme samozřejmě ze spolupráce s mladými umělci a školou Ave Art velkou radost. Snažíme se neomezovat pouze na lokalitu Hrabůvky, ale o rozmístění soch v rámci celého obvodu. Další jsou k vidění i v parčíku pod zámkem v Zábřehu,“ doplnil starosta Bednář. Jedná se o dvě nové kinetické plastiky – Pyramidu od autora Jana Turečka a Kresbu v prostoru od Matyáše Hančila.

„Věřím, že to není poslední spolupráce a další realizace budou následovat. Tím se stane nebo již stala naše škola pomyslným srdcem obvodu Ostrava-Jih,“ komentoval spolupráci s obvodem ředitel Prokop.

„Naše první kovové plastiky, které opustily téměř stoletou vítkovickou kovárnu, se začaly objevovat ve veřejném prostoru už v roce 2010. Nejznámější je socha Pocta hornictví, umístěná na kruhovém objezdu ve Svinově, dále to je socha Karla Kryla u budovy Českého rozhlasu. Další naše stopy naleznete na kunínském zámku, ve městě Příbor případně v Lipníku nad Bečvou,“ uvedl na závěr Jaroslav Prokop.