Provoz Městské nemocnice Ostrava voda neomezila

Městská nemocnice ilustrační foto. Zdroj: MMO

Po celý víkend pracovníci technického úseku řešili zatékání vody do sklepních prostor. Do budov se ale dostala voda i přes střechy. Protialkoholní záchytná stanice je z důvodu zatečení vody do jejich prostor uzavřena a s největší pravděpodobností se otevře až v příštím týdnu.

Nemocniční lékárna se s prosakující vodou do zázemí vypořádala a za ztížených podmínek otevřela v běžné provozní době dnes v 7 hodin ráno. Silný déšť neměl vliv na provoz pohotovostí lékárny, která byla přístupná po celý víkend včetně nočního provozu. Městská nemocnice Ostrava má k dispozici teplo i teplou vodu, které vyrábí vlastní kotelna.

Zatímco akutní operativa není nijak omezena, v případě plánované došlo k úpravám nejen na základě odřeknutí zákroků pacienty, kteří se nejsou schopni do MNO dopravit, ale ze stejného důvodu na pracovištích chybí i někteří zaměstnanci především z řad nelékařského zdravotnického personálu.

„Na všech pracovištích chirurgických oborů došlo k revizím dnešních operačních plánů. A v případě potřeby se v podobném režimu pojede i v dalších dnech. Neočekáváme ale, že by situace trvala nějak dlouho. Zaměstnancům jsme dali možnost čerpat i neplacené jednodenní volno pro případ odstraňování následků povodní v jejich domovech,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

V Městské nemocnici Ostrava bylo v průběhu víkendu hospitalizováno 13 klientů Léčebny dlouhodobě nemocných z Bohumína, kteří leží na odděleních Ortopedie a Gynekologie. Další dva až tři pacienti budou na přechodnou dobu převzati do péče Nefrologickým a hemodialyzačním centrem MNO.

„V řadě případů zaměstnanci zůstali na pracovištích a odsloužili podle potřeby i dvě služby za sebou. Zaskočili za kolegy, kteří byli odříznuti vodou ve svých domovech nebo se nemohli sami vrátit domů. Patří jim velký dík za jejich obětavost a pomoc,“ konstatovala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová.

Do boje s vodou se v průběhu víkendu zapojilo nejen pět pracovníků technického úseku, ale také zaměstnanci lékárny, kteří prostory připravovali pro zahájení pondělního provozu. Také v nemocniční kuchyni běžný provoz narušil výpadek způsobený víkendovým počasím. Nemocnice nemá k dispozici páru ze zatopeného parovodu společnosti Veolia, ale pro přípravu jídel využívá elektrické konvektomaty. Bez stravy nebudou ani pacienti, ani personál.

„Pravidelní dodavatelé nám sice nahlásili omezení dodávek, zvládneme ale i tuto situaci. Upravíme jídelníčky tak, abychom připravili dostatek jídla pro pacienty v souladu s požadavky dietního systému nemocnice, ale samozřejmě i pro naše zaměstnance,“ uvedl technický náměstek Petr Hýža.