Purposia Group má za sebou první úspěšný rok. Přinesl jí tržby za 4 miliardy korun

Foto: Projekt Václav, multifunkční budova s občanským vybavením v centru Ostravy. I Vizualizace Purposia Group

Holding Purposia Group, jedna z předních evropských skupin s českými kořeny zabývající se celým životním cyklem stavebních projektů, má za sebou úspěšný první rok své existence. Od založení skupiny na podzim roku 2023 si do své struktury připsala další3 firmy, aktuálně jich je 37 a dohromady zaměstnávají přes 250 lidí. Celkové roční tržby holdingu dle účetní uzávěrky dosáhly 3,9 miliardy korun.

„Předchozí rok byl pro Purposia Group výjimečně úspěšný, a to napříč firmami. Rekordy padaly jak ve výši obratu, tak v celkovém hospodářském výsledku. I když situace ve stavebnictví nebyla v Česku v uplynulých letech úplně jednoduchá, podařilo se nám vypořádat se s novými výzvami – ať už to byl nedostatek pracovní síly nebo materiálů,“ uvedla Kateřina Šebestová, manažerka Purposia Group. Podle jejích slov přispělo k výslednému úspěchu i dobře sestavené portfolio firem. „Cílem holdingu je v dalším roce dosáhnout kladného hospodářského výsledku všech jeho firem, rozšiřovat holdingovou strukturu akvizicí nových firem, zefektivnit některé procesy, nastavit nové a samozřejmě dbát o své zaměstnance nejen rozvíjením jejich kvalifikace,” doplnila.

 

Čtyřmiliardový obrat pro HSF System a slovenskou sesterskou společnost HSF System SK

Příběh Purposia Group má své kořeny již v roce 2002, kdy vznikla společnost HSF System, původně ryze česká firma se sídlem v Ostravě se specializací na generální dodávky staveb. Díky svému trvalému růstu postupně připojovala další firmy z oboru stavebnictví. V minulém roce okolo svých dceřiných firem vytvořila holdingovou strukturu Purposia Group. Se svými 124 zaměstnanci se její obrat v roce 2023 vyšplhal na 2,6 miliardy korun. Její mladší sourozenec HSF System SK s trvalým zastoupením na Slovensku v minulém roce dosáhnul obratu 1,3 miliardy korun.

 

foto
Foto: Jan Hasík, předseda představenstva PurposiaGroup / @Purposia Group

 

Holdingovou strukturu považujeme za velmi transparentní a mající potenciál vydržet minimálně 300 let. To byl také prvotní impuls pro založení Purposia Group, chtěli jsme vytvořit pevný základ v majetkové struktuře a managementu, aby to, co jsme vybudovali, nebylo závislé na jednotlivcích. Samozřejmě mezi další významná pozitiva se řadí i efektivnější řízení, možnost centralizovaných nákupů, a hlavně snadnější a výhodnější přístup k financování,“ vysvětlil Jan Hasík, předseda představenstva Purposia Group s tím, že skupina dbá na to, aby holdingová struktura nezatěžovala dceřiné firmy zbytečnými procesy. „Nechceme omezit rychlost a flexibilitu rozhodování jednotlivých firem,“ upřesnil.

 

Miliardová investice do akvizice firem

Do nákupu všech dceřiných firem holding postupně investoval přes miliardu korun. V roce 2023 skupina dokončila akvizici společnosti PREFA ONV zaměřující se na výrobu prefabrikovaných železobetonových konstrukcí, která v minulém roce vykázala obrat 27 milionů korun. Jedním z novějších přírůstků je pak společnost Bezecný, díky které nyní holding nabízí i geodetické služby.

„Ve své rodině jsem neměl nástupce, který by podnikání mohl převzít. Jsem proto moc rád, že firma má zajištěnou budoucnost, bude dále pokračovat jako součást holdingu. Tento krok představuje ideální vyústění naší dlouhodobé spolupráce, která zahrnovala řadu úspěšných projektů,“ uvedl Zbyněk Bezecný, zakladatel společnosti Bezecný.

Do holdingu dále spadají společnosti floor ING nabízející komplexní dodávky průmyslových podlah a venkovních zpevněných ploch včetně povrchových úprav (loňský obrat 91 milionů korun), PRUNIWERK zaměřující se na hliníkové systémy a světlíky (loňský obrat 154 milionů korun), SK Facility působící v oblasti správy a údržby nemovitostí a developerská skupina ANTRACIT, která spravuje aktiva v hodnotě 654 milionu korun.

 

Dum Vaclav_
Foto: Vizualizace Purposia Group

 

Boulderingové centrum i nová gymnastická hala

I přesto, že se holding primárně zaměřuje na průmyslové nemovitosti, do budoucna plánuje své portfolio rozšiřovat i dalšími směry. Jedním z příkladů je projekt Václav, multifunkční budova s občanským vybavením v centru Ostravy, který po 15 let dlouhém schvalovacím procesu získal nedávno stavební povolení. Takové projekty potvrzují schopnost holdingu reagovat na specifické potřeby trhu a přizpůsobit se novým příležitostem.

„Stává se nám, že některé projekty přinesou velmi nečekané efekty. V Ostravě jsme například připravovali výrobně-skladovací halu, ale nakonec jsme si všimli zájmu lezců a skončilo to uzavřením dlouhodobé nájemní smlouvy s lezeckým centrem. Kromě boulderingových stěn je tak uvnitř nyní i kavárna a prodejna sportovních potřeb. Podobně to dopadlo i s výrobně-skladovací halou v Žilině, kterou jsme nakonec dlouhodobě pronajali gymnastickému oddílu,“ vysvětlil Tomáš Kosa, místopředseda představenstva Purposia Group, ředitel skupiny HSF System a jednatel developerské skupiny ANTRACIT. 

 

Lezecke centrum_Hangar 1111
Foto: Lezecke centrum Hangar

 

Mezi další projekty ve stavebním portfoliu holdingu z veřejného sektoru se řadí například domov pro seniory v Dačicích, Dům Ronalda McDonalda v areálu pražské Fakultní nemocnice v Motole, základní škola ve Veleni nebo modlitebna v Sedlčanech.

Do budoucna holding plánuje pokračovat v akvizicích, nejen v Česku a na Slovensku, ale i v dalších evropských zemích. Svými stavbami již skupina hranice Česka a Slovenska mnohokrát překročila. Projekty realizovala například v Rakousku, Slovinsku, Dánsku, Polsku a v Itálii. „V zahraničí je běžnější používání pokročilejších technologií a vybavení. Například automatizace a digitalizace je tam rozhodně na vyšší úrovni. Rozdíl je také ve větší flexibilitě a otevřenosti novým technologiím ve stavebnictví, které jsou dnes klíčové, například v oblasti udržitelnosti. Vnímáme to tedy jako inspiraci do našich dalších projektů,“ uzavřel Tomáš Kosa.

(nm)