Rada města schválila peníze na ozdravné pobyty dětí

Děti z Ostravy jezdí díky fondu na pobyty za čistým vzduchem do Beskyd, na Vsetínsko a do Jeseníků. Ilustrační foto: Pixabay

Již více než 14 let přispívá statutární město Ostrava školským zařízením na realizaci dětských ozdravných pobytů díky svému Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Umožňuje tak, aby školská zařízení mohla v období topných sezón poslat děti do horského prostředí za čistým a zdravým vzduchem. Pro období od 1. listopadu 2024 do 30. dubna 2025 za tímto účelem Ostrava vyčlenila 27 milionů korun. Z toho je určeno 1, 5 milionu korun pro soukromé školy.

„V minulém období vyrazilo na čerstvý horský vzduch přibližně 3300 dětí z našich škol. Těší mě, že jsme na ozdravné pobyty mohli od založení Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v roce 2010 vyslat již 33 696 dětí,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč. „Má to stále velký smysl, a to i přesto, že se ovzduší v našem městě v posledních letech výrazně zlepšilo,“ dodal náměstek Boháč.

Program 2024/2025 pro ozdravné pobyty je opět určen žákům mateřských a základních škol, stejně jako studentům víceletých gymnázií, jejichž věk odpovídá školní docházce základních škol (tzv. nižší gymnázium). Žádat mohly i soukromé školy, pro které byl vyhlášen dotační titul na úřední desce. Školy, jejichž zřizovatelem je město, mohly žádat o příspěvky také od 29. dubna do 25. května 2024.

Jednotlivé žádosti nejprve posoudila komise životního prostředí, následně je schválila rada města. Požadavky na poskytnutí finanční podpory z Fondu předložilo celkem 37 mateřských a základních škol, jejichž zřizovatelem je statutární město Ostrava, z toho 34 žádostí bylo úplných v řádném termínu, dvě žádosti byly podány po řádném termínu a jedna žádost byla neúplná – žadatel byl vyzván k doplnění. Soukromé školy, jejichž zřizovatelem není statutární město Ostrava podaly tři žádosti, o niž bude rozhodnuto v zářijovém zastupitelstvu města.

Aktuálně je již schválená částka pro toto období je ve výši 26 557 500 korun na pobyt pro 3541 dětí z 37 škol. Poskytnutá částka, a tedy počet dětí, bude ještě schvalovacím procesem narůstat, konečný výsledek, který bude pro realizaci Programu 2024/2025, budeme znát před zahájením ozdravných pobytů.

Z částky je patrné, že se komise životního prostředí se společně s radou města shodly na poskytnutí finančních prostředků z fondu všem mateřským a základním školám, jejichž zřizovatelem je město, v požadované výši 100 %. A to včetně škol, které podaly žádosti po řádném termínu. O poskytnutí na základě neúplné žádosti bude rada rozhodovat samostatně poté, zdali žadatel doplní svou žádost v termínu do 15. srpna.

Minimální délka jednoho ozdravného pobytu musí být čtrnáctidenní, dále prostředky z Fondu pro děti ohrožené znečištěním lze využít na náklady spojené s ubytováním a stravou, též na samotnou dopravu k místu pobytu, ozdravný program a zajištění pedagogického i nepedagogického dozoru. Finanční podpora se vztahuje rovněž k pojištění a souvisejícím poplatkům. Výše finanční podpory na pobyt jednoho žáka činí 7 500 korun.

Dětské ozdravné pobyty se konají především v Beskydech, jejich účastníci se však rekreovali také v Jeseníkách nebo na Dolní Moravě mezi Orlickými horami a Jeseníky. Informace o fondu jsou k dispozici na webu ZdravaOVA: https://zdravaova.cz/fond-pro-deti-ohrozene-znecistenim-ovzdusi.