Radvaničtí dobrovolní hasiči mají novou cisternu

K zajištění bezpečnosti na území města Ostravy náleží i oblast požární ochrany obyvatelstva. Město se podílí na širokém spektru činností a přispívá také na provoz ostravských jednotek sborů dobrovolných hasičů i hasičů profesionálních, participuje na výstavbě a rekonstrukci požárních zbrojnic a pořizování nové techniky. Náklady se pohybují v desítkách milionů korun ročně. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Ostrava – Radvanice byla aktuálně dovybavena novou cisternovou automobilovou stříkačkou (CAS). Náklady na pořízení vozidla byly ve výši takřka 10,9 milionů korun a cisternu zakoupilo město Ostrava.

„Bezpečnost ve městě je pro nás klíčová, k zajištění ochrany života, zdraví i majetku obyvatel činíme celou řadu kroků. Náleží sem také podpora jednotek sboru dobrovolných hasičů, jejichž zřizovateli jsou městské obvody. Na území města je aktuálně 22 těchto jednotek, podílejících se na řešení mimořádných událostí v Ostravě. V určitých případech jsou tyto jednotky nasazovány i na území kraje či v rámci republiky. V předchozích měsících jsme tak novou cisternou dovybavili jednotku v Hošťálkovicích, neboť původní cisterna byla z roku 1985. Nová cisterna, kterou jsme pořídili pro radvanické hasiče, nahradí předchozí, která jim sloužila tři desítky let,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

Nová cisternová automobilová stříkačka CAS 30 Scania o objemu nádrže na vodu 8500 litrů nahradí původní cisternu CAS 32 T815, která byla vyrobena v roce 1983. Ta nejprve sloužila hasičům na stanici Ostrava – Fifejdy. K jednotce Sboru dobrovolných hasičů Radvanice byla převedena v roce 1994 a využívána byla celých třicet let. Nová cisterna CAS 30 Scania je konstrukčně koncipována jako tzv. velkoobjemová. Tyto cisternové automobilové stříkačky jsou povolávány zejména v případě rozsáhlejších požárů, kdy je potřeba na místo zásahu dopravit velké množství vody. Vybavení nového vozidla je více zaměřeno na zdolávání požárů v přírodním prostředí nebo větších průmyslových objektech.

Dobrovolná požární ochrana má ve statutárním městě Ostrava dlouholetou tradici. Nejinak tomu bylo u radvanických hasičů, přípravy k založení tohoto hasičského sboru se datují do roku 1896. „Nejen zajímavou historií může radvanická jednotka nabídnout. Především jde o tzv. poloprofesionální jednotku, zařazenou do kategorie JPO II, zabezpečující jako jediná ostravská jednotka výjezd k události do pěti minut od vyhlášení poplachu. Doplním, že dalších 20 ostravských dobrovolných jednotek s územní působností se řadí do kategorie JPO III s výjezdem do 10 minut od nahlášení poplachu a jednotka SDH Ostrava – Třebovice je zařazena do kategorie JPO V. Radvanická jednotka je předurčena pro systémy záchranných prací při dopravních nehodách s vyproštěním osob a havárie s výskytem nebezpečných látek. Ročně zasahuje u cca 200 událostí urgentního i neurgentního charakteru,“ vysvětlil Aleš Boháč, náměstek primátora.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Ostravě Radvanicích zabezpečuje systém pohotovosti dvou družstev minimálně o zmenšeném početním stavu 1+3 se stanovenou dobou výjezdu do pěti minut od vyhlášení poplachu. Radvanická jednotka má aktuálně 26 členů, jejím velitelem je Richard Dudek, který doplnil: „Jednotka SDH Radvanice byla v nedávném období nápomocna městu i kraji při řešení pandemie Covid-19, kdy mimo jiné činnosti pomáhala např. při zabezpečování distribuce ochranných pomůcek do zdravotnických zařízení, desinfekci veřejných budov, nebo následně distribuce vakcín proti nemoci Covid-19. Rovněž byla zapojena do řešení uprchlické krize v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině, kdy pomáhala při budování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, převážela potřebný materiál a také např. spolupracovala s Oblastním spolkem Českého červeného kříže při převozu sanitek do Užhorodu.“

Radvaničtí hasiči disponují dále také cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20 Terrno, která slouží jako prvosledové vozidlo, dopravním automobilem Mercedes-Benz, automobilovým žebříkem na podvozku zn.

Renault s dostupnou výškou 30 m, osobním a užitkovým automobilem i člunem s motorem a dalším nezbytným vybavením.

Dodat lze také počet událostí v roce 2023 na celém území statutárního města Ostrava, kdy Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje evidoval 8 726 událostí, detailněji viz https://www.hzscr.cz/clanek/bilancni-informace-o-cinnosti-hzs-msk-a-dalsich-jednotek-hasicu-za-rok-2023.aspx.

Historie jednotky:

Přípravy pro založení hasičského sboru v Ostravě-Radvanicích se konaly již v roce 1896, kdy byly také vypracovány stanovy, které byly schváleny Slezskou zemskou vládou dne 25. července 1897 pod číslem jednacím 26. Tehdejší zastupitelé obce v čele s panem Pastrňákem si byli vědomi důležitosti sboru nejen z hlediska bezpečnosti, nýbrž i národnostního, a podporovali tehdy sbor všemožně a věnovali mu z obecních prostředků zakoupenou čtyřkolovou stříkačku, která byla umístěna v hospodářské budově velkostatku Jana Wilczka v Radvanicích. Při svém založení měl sbor 17 členů. Velitelem a starostou byl zvolen Ludvík Formančík. O radvanický hasičský sbor byl veden tuhý zápas, neboť několik přistěhovalých Němců a jejich přátel se pokoušelo o německé velení a hasičský sbor neměl tehdy dostatečnou podporu o porozumění občanů radvanické obce. Přesto se členům sboru podařilo ze svých skromných prostředků a příjmu opatřit vše potřebné, jako výzbrojní vůz, posunovací žebřík, naviják s hadicemi a výzbroj pro členstvo. Příjmy sboru tvořily členské příspěvky činných a přispívajících členů, výtěžky ze zábav, ze subvencí a darů, někdy z částečného honorování účasti sboru při hašení požárů. Když obci Radvanice hrozilo nebezpečí založení sboru s německým velením pod vedením přistěhovalců v odlehlé části obce tzv. Lipině, ani tu sbor nelenil. Opatřil sundavací stříkačku, kterou umístil u pana Rudolfa Bajgera, a tak byl znovu odražen útok na český ráz obce Radvanice.

K tématu:

V roce 2011 byla provedena komplexní analýza stavu všech požárních zbrojnic na území města, aby zhodnotila aktuální stav objektů a definovala, zda jednotlivé požární zbrojnice odpovídají zvyšujícím se nárokům na výkon služby jednotek, a to i při déletrvajících zásazích typu povodně, větrné smrště apod. Po provedené analýze požárních zbrojnic na území města byly v letech 2015–2023 provedeny rekonstrukce, opravy či novostavby 15 vytipovaných objektů, které Ostrava podpořila částkou přesahující 71 milionů korun. Konkrétně byly rekonstruovány požární zbrojnice ve Staré Bělé, Nové Vsi, Zábřehu, Martinově, Koblově, Michálkovicích, Krásném Poli, Třebovicích, Bartovicích, Polance, Hošťálkovicích, Radvanicích. Nové požární zbrojnice byly vystavěny v roce 2019 v Pustkovci a Muglinově, v Proskovicích pak v roce 2021. Obnovy či výstavby objektů byly financovány také Moravskoslezským krajem, Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím HZS ČR a dalšími subjekty. V roce 2022 byla provedena analýza dalších sedmi požárních zbrojnic, která definovala potřebu rekonstrukce či novostavbu dvou objektů.

(ab)