Mezinárodní centrum pro telemedicínu (MDT) je světovým lídrem v oblasti vzdálené monitorace srdce. Nejen u lidí, ale i u zvířat. Centrum vzniklo v roce 2008 v Brně a dnes provádí po celé České republice EKG monitorace také u psích pacientů. Zaznamenává EKG u psů s kardiologickými a neurologickými obtížemi a nově tuto službu nabízí i široké veřejnosti. Třeba i jako prevenci. Ozvat se může přímo sám majitel psa, a to odkudkoli v rámci ČR.
„Psí pacient od nás dostane malý EKG záznamník. Nejčastěji majitelé preferují 24hodinový EKG záznam a monitoruje se v domácím prostředí s minimalizací stresu. Měření EKG záznamu je uzpůsobené pro online přenos dat, kdy srdeční akci vidíme již během monitorace,“ říká veterinární lékařka Simona Peřinková z MDT.
Jak zdůrazňuje, jde o metodu, která pejska výrazně neomezuje a probíhá mimo veterinární ambulanci, kde mohou být často naměřená data zkreslená stresem a záznam tam má pouze pár minut. Majitel psího pacienta sám, nebo po domluvě s veterinárním lékařem nasadí pejskovi podle návodu EKG záznamník. Záznamník je zasílán z centra přímo domů majiteli psa nebo do spolupracujících veterinárních ambulancí. Součástí balíčku je mobilní telefon, který přenáší data k posouzení do centra.
„Metodiku EKG monitorace jsme pečlivě posuzovali a výsledkem jsou velmi kvalitní data. Přístroj je malý, velikosti krabičky od sirek, připevněný elektrodami pouze na dvou místech na těle (místo běžných pěti) a je velice dobře psími pacienty přijímán. Po domluvě s majitelem ho nasazujeme na stanovenou dobu. Po celý čas monitorace jsme k dispozici a kontrolujeme kvalitu přenášených dat,“ vysvětluje detaily Simona Peřinková.
Nabídce této možnosti široké veřejnosti samozřejmě předcházelo důkladné testování, které probíhalo od roku 2017. Dnes je vzdálené monitorování srdečního rytmu psů rutinní záležitostí a mělo by se stát plnohodnotnou součásti veterinární diagnostiky. Jak z důvodů léčby srdečních vad a poruch, tak z důvodů preventivních.
„Monitorovali jsme již řadu psů, čistokrevných i kříženců, všech věkových skupin. Zachytili jsme například fibrilaci síní u rhodeského ridgebacka po torzi žaludku či bradyarytmii u středního knírače se sníženou výkonností,“ vypočítává veterinární lékařka. Sledují se také psi s neurologickými obtížemi, nejčastěji psi, kteří upadávají do mdlob či mají závratě.
V centru MDT se již standardně monitorují pejsci z celé České republiky, převažuji psí pacienti z Brna a okolí. Monitorace je možná jak na 24 hodin, tak třeba i na celý měsíc. Délku doporučí veterinární lékař, či se rozhodnou majitelé sami.
Telemedicína ve veterinárním světě, stejně jako v humánní medicíně si postupně buduje své nezastupitelné místo v prevenci a diagnostice srdečních a neurologických onemocnění. www.ekgzvirat.cz
(nm)