Tým Krevního centra FN Ostrava zareagoval na výzvu Ostravské univerzity a poprvé v historii vytvořil na akademické půdě mobilní odběrové místo pro potencionální dárce kostní dřeně. Stěr ze sliznice v dutině ústní nakonec v City Campusu absolvovalo více než 150 dárců.
Jako první vyplnila dotazník dárce kostní dřeně Natalia Pavlasová, původem z Ukrajiny, která pracuje v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. „Mám tři děti a nedovedu si představit, že by se mi to stalo. Samozřejmě ten příběh Madlenky zaujal každého. Proto jsem tady,“ připomněla důvod nezvykle vysokého zájmu lidí o zapsání do registru mladá žena. Student elektro průmyslovky Viktor Komárek, který nedávno oslavil plnoletost, před odběrem řekl, že přišel, protože je přesvědčený, že pomáhat lidem v nouzi je důležité.
Vedoucí laboratoře HLA, DNA Krevního centra FN Ostrava Mgr. Alena Malušková, Ph.D. přiblížila cestu odebraných stěrů. „Vzorky stěrů, které mohou být uchovány v pokojové teplotě, odešleme do centrální laboratoře v Plzni ke zpracování a vyšetření transplantačních znaků. Ty jsou poté pod kódem odeslány do Koordinačního centra Českého národního registru dárců dřeně, které je vloží do počítačové národní i mezinárodní databáze dárců.“ Jsou k dispozici nemocným z Česka i ze zahraničí, kteří by krvetvorné buňky stejného tkáňového typu mohli potřebovat.
Podívejte se i na zajímavé video z odběru:https://youtu.be/-voG_brZ4bw.
Akci v City Campusu Ostravské univerzity zorganizovala Mgr. Veronika Racko, Ph.D., z Fakulty sociálních studií OU. „Impulsem mi byl samozřejmě příběh dvouleté Madlen, ale když jsem si k celé problematice načetla více informací, zjistila jsem, že není jediná, kdo akutně potřebuje pomoc. Počet dárců určitě splnil mé očekávání.“
Další odběr vzorků do registru dárců je plánován na příští týden ve středu 9. dubna na VŠB-TU Ostrava.
Do registru dárců kostní dřeně se může zapsat člověk mezi 18 až 35 lety, který má dobrý zdravotní stav, neužívá trvale žádné léky a váží nejméně 50 kg.
(nm)