„U hasičů se musíte rozhodovat rychle, v politice musíte najít kompromis,“ tvrdí senátor Zdeněk Nytra

Nejliberálnějšími senátory od roku 2012, kdy Liberální institut ČR poprvé hodnotil hlasování v Senátu, se stali Zdeněk Nytra, Jaroslav Kubera a Pavel Eybert ze senátorského klubu ODS. „Za toto skóre jsem rád,“ komentoval výsledek Liberálního institutu senátor Nytra a dodal: „A jestli jsem se jím jakkoliv přiblížil Jaroslavu Kuberovi, tak to je mi velkou ctí.“ V dubnu 2019 navštívil bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera Ostravu a v ní mj. Centrum bezpečné jízdy v Přívoze.

Šestnáct let stál v čele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, v horní komoře Parlamentu je od roku 2016, v červnu 2019 se stal předsedou Dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv.

Vážení spoluobčané, přátelé!
Po desetiletí si v tomto čase přejeme „Veselé Vánoce a šťastný nový rok !“ Letošní tradiční přání bych doplnil prosbou, abychom se v nynější vypjaté době snažili být zodpovědní, slušní a ohleduplní. Jednejme, jak nám velí zdravý rozum. Podporujme se navzájem a pomáhejme nejzranitelnějším z nás. Jsme v tom společně a společně to dokážeme zvládnout! 

A při troše štěstí se v roce 2021 vrátíme do normálních časů.
Přeji Vám vše dobré! S úctou Zdeněk Nytra

Senátor Zdeněk Nytra po více než roční činnosti komise, která nashromáždila přibližně 200 dokumentů týkajících se evropských dotací, upozorňuje na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten má podle něj stále vliv na Agrofert.


Vaše dlouholetá činnost v hasičském záchranném sboru je nepřehlédnutelná. Co Vás k práci přivedlo?

To bylo něco jako rodinná diagnóza (úsměv), otec i máti byli u dobrovolných hasičů. A já jsem byl dobrovolný hasič od mala. U nás na vesnici to bylo tak, že půlka dětí byla u hasičů a druhá půlka v Sokolu. Později jsem šel studovat na střední průmyslovou školu chemickou, protože žádná hasičská tehdy nebyla, a pak jsem vystudoval požární ochranu na Technické univerzitě v Ostravě. Třicet dva let byl můj koníček mým povoláním.

U hasičů jste byl zvyklý na rychlé rozhodování, v senátní komisi, které předsedáte a která se podrobně zabývala otázkou střetu zájmů premiéra Babiše, jste naráželi ze strany ministerstev na neochotu poskytovat informace a účastnit se jednání…

Není to jenom případ práce auditní komise, obecně v politice platí, že na rozhodování máte více času a že musíte hlavně najít kompromis. U hasičů je to jiný způsob rozhodování: rozhodujete se rychle v daném čase a až potom řešíte, zda to bylo dobře, nebo špatně.

Proč myslíte, že ministerstva, především financí a místního rozvoje, nechtěla komisi poskytnout návrh auditní zprávy, který přišel z Evropské komise a který poukazoval na střet zájmů premiéra?

Tomu jsem právě nerozuměl, proč je taková kruhová obrana kolem pana premiéra. Všem muselo být jasné, že informace se ven dostanou. Zástupci ministerstev mohli být slyšet, mohli říci, co si myslí. Ale v tomto případě jako by se vzdali obhajoby.

Komise, ve které byli zastoupeni senátoři napříč politickým spektrem, tedy dospěla k závěru, že je premiér ve střetu zájmů?

Přesně tak. Pan premiér tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože převedl všechny své firmy do svěřeneckých fondů. Avšak z informací, které máme k dispozici, vyplývá, že je zakladatelem fondů, jmenuje radu protektorů, jmenuje správce, které může kdykoliv odvolat. A kdyby dneska ve funkci skončil, tak fondy může zrušit a vše bude opět spadat pod něj.

Premiér jakýkoliv střet zájmů popírá. K jakým sankcím může Evropská unie přistoupit?

EU neproplatí dotace České republice. V praxi to funguje tak, že dotace jsou poskytovány, resp. ministerstvo financí je poskytuje. Nejdříve je tedy zaplatíme a pak to fakturujeme EU. A EU prostě ty peníze nepošle.


O jaké částce se bavíme?

O stovkách milionů korun. A může být zpochybněn celý systém veřejných zakázek. Problém by mohly mít některé státní podniky a instituce, které poskytují zakázky firmám spadajícím pod Agrofert. Pokud, jak tvrdí i naše komise, je stále konečným vlastníkem firem, i přes převedení do svěřeneckých fondů, Andrej Babiš, jedná se o střet zájmů, protože veřejné zakázky nemohou být zadávány firmám ovládaným členem vlády.

Společně jsme (nej)silnější

Senátoři ODS a TOP 09 vytvořili společný klub (má 26 členů z 81 senátorů) a zvolili svého předsedu: Tím se se stal Zdeněk Nytra (ODS), prvním místopředsedou pak Tomáš Czernin (TOP 09). Další kluby: Starostové 24, KDU-ČSL 12, Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 má 7 členů. Nově vznikl klub Pro region (senátoři ANO + ČSSD) s 8 členy.

Z moravskoslezského regionu jsou v klubu ODS-TOP 09 Ondřej Šimetka, lékař, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava zvolený za senátní obvod 72, (Ostrava-město), Herbert Pavera, starosta Bolatic, senátní obvod 68, (Opava – Hlučín) a Zdeněk Nytra senátní obvod 71 (Ostrava-město).

Denisa Čermáková