V září pokračují strážníci ve značení jízdních prostředků syntetickou DNA

V letošním roce již naposledy, a to ve třech zářiových termínech, budou strážníci na ostravských cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky pomocí syntetické DNA.

Značení jízdních prostředků pomocí syntetické DNA je moderní metoda tzv. forenzního identifikačního značení. Spočívá v nanesení netoxické látky obsahující mikrotečky se specifickým kódem. Výjimečná je také tím, že na označeném předmětu není nátěr pouhým okem viditelný a odhalit jej lze až pod ultrafialovým světlem.

Zájem o toto značení je z řad veřejnosti veliký. Jen v letošním roce strážníci označili dvě stě padesát pět jízdních kol a koloběžek. Od roku 2013, kdy byl projekt ostravskými strážníky odstartován, pak bylo označeno přes pět tisíc dvě stě jízdních prostředků.

Všechny sady, kterými je značení prováděno, jsou zapsány v databázi Městské policie Ostrava a také v mezinárodní databázi výrobků REFIZ (registr forenzního identifikačního značení).

Samotné značení nezabrání krádeži, ale v případě vypátrání kola či koloběžky usnadňuje identifikaci a vrácení právoplatnému majiteli.

První zářiové značení proběhne ve Slezské Ostravě u Loděnice v sobotu 7. září od 08.30 do 12.00 hod. a od 14.00 do 17.00 hod.

Další značení pak proběhne v Porubě na Alšově náměstí rovněž v sobotu 14. září od 08.30 do 12.00 hod. a od 14.00 do 17.00 hod.

Poslední zářiové značení pak proběhne v Moravské Ostravě v Komenského sadech, a to ve čtvrtek 26. září od 14.00 do 17.00 hod.

Termíny a informace ke značení lze rovněž nalézt na webových stránkách www.mpostrava.cz.

Na značení je nutné se předem telefonicky objednat na č.t. 720 735 125.

Projekt Ostrava – Značení syntetickou DNA – 2024 je financován Ministerstvem vnitra a statutárním městem Ostrava.