Vrstva čerstvého lednového sněhu napadaného v prvních dnech nového roku proměnila areál Rybníků pod Hurou ve Výškovicích v zimní pohádku. Na konci loňského roku se zde v rámci pravidelné údržby uskutečnil také tradiční výlov, při kterém rybáři připravují rybníky na další sezónu. Ryby ale na štědrovečerním stole neskončily.
„Rybáři je na zimu přemístili ke komorování do rybochovného zařízení v Polance, Na jaře je čeká vysazení do odchovných nádrží v Jistebníku a na podzim pak poslední přesun, a to do lovných revírů na Ostravsku. V našem areálu rybáři vysadí nové. Budou to opět kapři, amuři, okouni a cejni,“ vysvětluje místostarosta Otakar Šimík, který za proměnou lokality do současné podoby volnočasového areálu stojí.
Z historie rybníků
Malebné zákoutí Ostravy – Jihu je pro návštěvníky otevřeno celoročně. Nabízí únik z rušných ulic do přírody přímo uprostřed města, odpočinek, načerpání energie a v těchto dnech i příjemný pohled na stezky pokryté bílou vrstvou sněhu a klidnou hladinu rybníků.
Rybníky Pod Hurou vznikly po 2. světové válce, aby pomáhaly zadržovat vodu v krajině. Současnou podobu získaly po rekonstrukci v letech 2020 až 2022. „Šlo o odbahnění rybníků, zpevnění hrází, výsadbu dřevin a vodních rostlin, instalaci mobiliáře včetně místního vodníka a velké ryby, vybudování mlatového chodníku a dětského hřiště,“ připomíná místostarosta Otakar Šimík s tím, že náklady na revitalizaci vyšly městský obvod Ostrava – Jih zhruba na 10 milionů korun.
Rybníkářství v Ostravě – Jihu
Rybníkářství v Ostravě – Jihu sahá až do středověku. Nejstarší zmínku o rybnících na území dnešní Ostravy máme z roku 1408, kdy se hovoří o několika rybnících v Zábřehu. V minulosti se na území našeho obvodu nacházelo více než 50 malých i velkých rybníků, a to zejména v oblasti Hrabůvky, Výškovic a již zmiňovaném Zábřehu.
Také stříbrná rybu nemá ve znaku nejlidnatější ostravský obvod bezdůvodně. Vychází z původního obecního znaku dříve samostatné obce Hrabůvka. Ta měla v roce 1775 na svém území 19 rybníků, ve 30. letech 19. století se jejich počet snížil na pouhých sedm. I ty však postupně zanikly.
Ve Výškovicích sahá historie rybníkářství do poloviny 16. století. Tehdy byla v blízkosti Odry (mezi vodním tokem a vsí) vybudována soustava několika rybníků. Největší rybník (do roku 1616 zvaný jako Velký výškovický) se rozprostíral mezi nynější Proskovickou ulicí a cyklostezkou vedoucí k Polance nad Odrou.
Původně byly rybníky budovány za účelem chovu ryb a zadržování vody, postupem času však ustupovaly zemědělskému využití a urbanizaci. V polovině 19. století byla většina z nich zanesena v katastru již jako pole.
Dnes je areál Rybníků pod Hurou vybaven edukačními tabulemi a v průběhu roku v něm radnice pořádá ve spolupráci s rybáři a zahrádkářským spolkem řadu akcí pro veřejnost – například pro děti v rámci projektu Prázdniny na Jihu, nebo ve spolupráci s Kulturou Jih prázdninové setkání Hurá k rybníkům, jehož další ročník se uskuteční také letos, a to 26. července 2025.
(nm)