Kardiologický den FN Ostrava, pořádaný týmem primáře MUDr. Mariana Branneho, Ph.D. a XIII. Kongres kardiologických sester připravený vrchní sestrou Mgr. Ludmilou Klemsovou, Ph.D., se zaměřil na nové trendy, postupy a technologie v kardiologii. Téměř 30 odborných témat představili lékaři a sestry z FN Ostrava i hosté z předních českých pracovišť. Velkým přínosem byly přímé přenosy z katetrizačních sálů ostravského kardiocentra.
„V prvním přímém přenosu jsme ukázali zcela novou technologii, která umožní snížit množství vápna v zúžené srdeční tepně a následně léčit tepnu zvyklým způsobem, tzn. rozšířením balónkem a zavedením stentu. Technologie se jmenuje Shock Wave, pracuje na principu rázových vln, které vznikají v generátoru a jsou přenášeny tenkým katetrem dovnitř srdeční tepny.“ Přiblížil výkon primář Branny a dodal, že tento výkon byl provedený vůbec poprvé v MS kraji.
I další dva přenosy ukázaly, jak se dá bez narkózy, neoperačním způsobem nahradit nemocná srdeční chlopeň anebo implantovat kardiodefibrilátor se stimulací, který dovede zvýšit výkon nemocného srdce. Všechny výkony byly přenášeny také do sálu, kde probíhala sesterská sekce vedená vrchní sestrou Kardiovaskulárního oddělení Mgr. Ludmilou Klemsovou, Ph.D. „Jsem ráda, že hned z prvního přímého přenosu z katetrizačního sálu bylo na první pohled zřejmé, že sestra je plnohodnotnou a nedílnou součástí operačního týmu,“ dodala vrchní sestra Klemsová, která je zároveň sestrou roku za celoživotní přínos.
V posledních letech se kardiologie podle primáře Branneho rychle vyvíjí směrem k menší invazivitě a prevenci. „Menší invazivitou rozumíme trend ustupování od klasických operací srdce, záměnou za katetrizační techniky. V praxi to znamená, že onemocnění srdce, které dříve vyžadovaly operaci, se často dá léčit bez skalpelu, bez narkózy, pouze v místním znecitlivění pomocí nástrojů, které zavedeme do srdce přes cévy.“ Léčba je bezpečnější, prakticky nebolí, vyžaduje kratší pobyt v nemocnici i kratší dobu zotavení.
Stejně jako ve většině kardiocenter ve vyspělých zemích jsou nejčastějšími onemocněními koronární nemoc, arytmie, selhání srdce jako pumpy a onemocnění srdečních chlopní. Nejrychleji se rozvíjejícím programem je diagnostika a léčba chlopenních vad.
Kardiovaskulární oddělení FN Ostrava jen loni hospitalizovalo téměř pět tisíc pacientů. Ambulancemi pak za první půlrok letošního roku prošlo více než 14500 pacientů.
(ab)