Před lety se díky pečlivé práci odborníků podařilo nastartovat program na záchranu koně Przewalského. Dnes naši pomoc potřebuje zebra bezhřívá, zoologové doufají ve stejný úspěch.
Více než sto odborníků – vědců a zoologů ze 30 zemí a pěti kontinentů se sešlo v Praze na mezinárodní konferenci pro divoce žijící koňovité – International Wild Equid Conference (IWEC). Šlo již o druhou konferenci, v pořadí první se konala v roce 2012 ve Vídni.
„Cílem bylo diskutovat o různých možnostech ochrany ohrožených druhů koňovitých,“ vysvětluje vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček, který byl zároveň hlavní organizátor konference. „Výměna poznatků jednotlivých vědců, zoologů a biologů je důležitou součástí naší práce, protože se pak můžeme společně pokusit zachránit druhy, které naši pomoc nevyhnutelně potřebují,“ objasnil.
Pluháček naráží zejména na zebry bezhřívé, jejichž stav ve volné přírodě není příliš optimistický – ba právě naopak. Bez pomoci se tato zebra může brzy zařadit na seznam vyhynulých druhů. „Zoo Praha hostila v roce 1959 první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Przewalského, díky kterému byl tento druh zachráněn před vyhubením,“ říká a dodává: „Podobný osud bychom si nyní přáli pro kriticky ohroženou zebru bezhřívou, která se stala hlavním symbolem konference a kterou může zachránit i populace chovaná v českých a slovenských zoologických zahradách.“
To, že konference byla významná, potvrzuje i Morris Gosling z Velké Británie, který se již několik let věnuje zebrám Hartmannovým v Namibii a také koordinuje projekt pro horské zebry. „Program byl vynikající, mnohé jsem se naučil,“ zkonstatoval Gosling. „Prezentace o zebrách bezhřívých mě úplně přesvědčila a přeji mnoho úspěchů ve snaze propagovat chov tohoto poddruhu a také v in situ projektu v Ugandě.“
Zoo Ostrava jako jeden z partnerů konference se významně podílela na její organizaci. Ostravská zoo také spolupracuje na mnohých mezinárodních projektech na ochranu ohrožených druhů zvířat a sama vede čtyři plemenné knihy (pro hrochy obojživelné, siky vietnamské, wapiti sibiřské a barasingy).
(ab)