Smartphony jsou hrozbou pro životní prostředí. Proto bychom měli vybírat takové značky, které to berou na zřetel a snaží se o pokrok.
Za více než deset let své existence se pro většinu z nás staly chytré telefony nezbytným „parťákem”. Ve velké míře nahradily nejen klasické pevné telefony a tlačítkové mobily, ale i zápisníky, kalendáře, adresáře, kalkulačky, televizi, noviny, knihy a další a další věci, které jsme dříve museli nosit s sebou nebo je prostě kvůli jejich velikosti nechat doma.
Tak například podle údajů britského regulačního úřadu Ofcom vlastnilo v roce 2008 chytré telefony 15 % Britů. V roce 2018 to bylo už 78 %. V celé EU se pak ročně prodá přibližně 211 milionů smartphonů.
Obrovské množství ročně vyprodukovaných nových a nových přístrojů se ale stalo hrozbou pro naší planetu. Fotografie pláží v zemích, kam se elektroodpad odváží, zanesených elektroodpadem, jsou smutným pohledem. Problémem je i samotná těžba konfliktních kovů nezbytných pro fungování přístroje, stejně jako uhlíková stopa vzniklá při výrobě.
Pokud se chcete chovat zodpovědně, vybírejte přístroj od takové značky, u které alespoň částečně víte, že dělá něco pro to, aby dopad výroby zmírnila. Například společnost Apple se v posledních letech věnuje vývoji vlastních materiálů (například 100% recyklovatelný hliník) či odolným konstrukčním řešením a určitě není jedinou.
Tohoto si všímá i portál Ethical Consumer, který se už dlouhodobě zaměřuje na to, jak jsou výrobci zodpovědní vůči životnímu prostředí v nejrůznějších průmyslových odvětví, výrobce mobilních telefonů nevyjímaje.
Podle Ethical Consumer bychom si před koupí nového smartphonu měli položit několik otázek.
- Je telefon modulární nebo opravitelný? Znamená to možnost opravy, například za jde vyměnit baterie, displej a jiné části. Modely smartphonů, který nemá ani cenu opravovat, protože bude levnější si koupit nový, mají na životní prostředí nejhorší dopad. Prodloužit životnost můžete také obalem na mobil. Takže i když se teď objevil nový iPhone SE, nenechte se jím zlákat. Pořiďte si kryt na iPhone 8 nebo iPhone 7 a používejte ho, dokud se bude dát.
- Má značka dobré hodnocení v souvislosti s konfliktními minerály? Kovy používané v mobilech se často dolují v oblastech zmítaných ve válečných konfliktech. K těžbě jsou využívány dokonce i děti. Z peněz za minerály jsou opět financované válečné skupiny a celý konflikt se tak prodlužuje do nekonečna. Výrobce by tak měl být schopen doložit původ minerálů použitých v přístrojích, a dokázat tak, že nepocházejí ze zemí s válečnými konflikty.
- Jde o smartphone z druhé ruky? Pokud kupujete použitý nebo repasovaný telefon uděláte tím životnímu prostředí největší službu.
- Obsahuje přístroj toxické chemikálie? I některé známé značky mají s tímto problém.
Jak jsou na tom některé značky?
Konfliktní minerály
Podle Ethical Consumer jsou na tom podle posledního hodnocení z října 2019 nejlépe značky jako Alphabet od Google, Apple, Fairphone, LG, Lenovo či Sony. Ve středu hodnocení bychom našli Motorolu. S velmi špatným hodnocením skončili značky jsou Doro, HMD Global (Nokia), HTC, Huawei, Samsung, TCL (Alcatel, Blackberry) či ZTE.
Nejlépe skončil u nás méně známý výrobce Fairphone, který se snaží tvořit fairtrade telefony. Uvádí a sleduje všechny své dodavatele. Pro Fairphone 3 to je hned 76 dodavatelů.
Sledování dodavatelských řetězců
Průhledné manageování dodavatelů je důležité především z toho pohledu, aby si byl výrobce jistý, že všichni jeho dodavatelé dodržují práva svých zaměstnanců. U elektroniky, která je často vyráběná v zemích, kde jsou porušována základní lidská práva, je to velmi důležité.
V tomto ohledu skončil s nejlepším hodnocením jedině evropský Fairphone. Ve středu žebříčku se umístily značky Apple, Huawei, Lenovo, Motorola, LG. Špatné hodnocení si odneslo vícero firem – Samsung a Doro, Google, HMD Global (Nokia), HTC, Samsung, Sony, TCL (Alcatel, Blackberry), ZTE.
Sledování toxických chemikálií
V tomto ohledu skončila většina společností s velmi špatným hodnocením, a to překvapivě i Fairphone. S nejlepším hodnocením se umístily jenom společnost Apple a Huawei,
se středně dobrým Alphabet (Google), Lenovo, Motorola, Samsung, Sony. A zcela špatné hodnocení si odnesly Doro, HMD Global (Nokia), HTC, LG, TCL (Alcatel, Blackberry), ZTE a už zmiňovaný Fairphone. Huawei i Apple uvádějí že nepoužívají ani jednu ze šesti zdraví škodlivých látek.
Pokud vám na životním prostředí záleží, nový mobil vybírejte podle toho, jak je důležité pro samotného výrobce. Starý telefon nevyhazujte, pokud je ještě použitelný. Někomu ho věnujte. Nefunkční přístroj případně odneste do certifikovaného recyklačního centra.
(nm)