Návštěvníci Beskyd se letos mohou na svých výletech potkat s postavičkou zbojníka Ondráše. Sympatický trojrozměrný látkový maskot měří zhruba 120 centimetrů, je usměvavý a vyfotit se s ním mohou děti i dospělí.
„Přemýšleli jsme, jak zabavit děti v Beskydech, aby to bylo zábavné pro ně a současně zajímavé i pro dospělé. Zároveň jsme chtěli připomenout působivý příběh, který k našim horám patří. Vymysleli jsme tedy maskota a pak už stačily jen šikovné ruce a sympatická postavička je na světě,“ říká ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy–Valašsko Monika Konvičná.
Ondráš nepobíhá po Beskydech jen tak. Je s ním spojena hra, která spočívá ve sbírání turistických „Ondrášových dukátů“. Děti je hledají na nejrůznějších místech pohoří podle cestovatelské mapy, sbírají a v infocentrech pak mohou vyměnit za „Ondrášův poklad“ v podobě užitečných upomínkových předmětů.
Kdo při tom narazí na samotného Ondráše a vyfotí se s ním, má navíc šanci vyhrát pobytový poukaz do Beskyd na dvě noci pro čtyřčlennou rodinu. „Stačí fotku sdílet na Facebooku s #fantastickebeskydy, nebo poslat fotku k nám na určený mail a počkat si na slosování, které se uskuteční během prázdnin hned dvakrát. To první už 23. července,“ vysvětluje Konvičná.
Beskydský maskot vypadá velmi přívětivě. Skutečný zbojník Ondráš, jehož život je historicky doložený a zmapovaný, byl ale obávanou postavou. Narodil se v roce 1680 fojtovi Ondřeji Fucimanovi a jeho ženě Dorotě. V domě s číslem 8 v Janovicích, nad kterým se podle pověstí tehdy náhle objevila ohnivá koule.
Ondráš žil v době, kdy vrchnost trápila poddané a porušovala jejich práva. Ondráš proto s kamarádem Jurášem na Lysé hoře, nejvyšší hoře Beskyd, založil zbojnickou družinu, která pak měla na svědomí řadu přepadení. Vrchnost vypsala za dopadení Ondráše odměnu 100 zlatých, která vedla k velké zradě.
Ondráše úderem – sekerou do hlavy zabil jeho bývalý kamarád Juráš. Tělo pak zrádci dopravili na frýdecký zámek, kde bylo rozčtvrceno a pro výstrahu rozvěšeno po stromech frýdeckého panství. Juráše později lstí zajali a v roce 1716 byl popraven lámáním v kole.
„Obě historické postavy se nesmazatelně zapsaly do beskydských pověstí a mnoho míst v horách i podhůří na ně odkazuje buď v názvech nebo v kronikářských zápisech. Pověsti jsou dodnes živé a kdo se po stopách Ondráše vydá, určitě se dobře pobaví,“ zve ředitelka destinačního managementu. Více na www.ondras.beskydyportal.cz
(nm)