Zářijového semináře POKOS (Přípravy občanů k obraně státu) se zúčastnili zástupci škol ze 27 obcí z rozšířenou působností v moravskoslezském regionu
Role občana při obraně státu, bezpečnostní systém republiky, krizové stavy, hlavní úkoly armády, zálohy ozbrojených sil. I tyto témata patřily k patnácti stěžejním okruhům problematiky POKOS, které představovalo Krajské vojenské velitelství (KVV) Ostrava.
„Podle zákona o zajišťování obrany naší země je POKOS součástí edukačního procesu základního a středního vzdělávání. A z pozice koordinátora těchto aktivit v rámci kraje proto považujeme POKOS za jeden ze svých hlavních úkolů,“ sdělil vedoucí lektor programu, kapitán Martin Ogořalek. V posledních pěti letech, jak zdůraznil, už v Ostravě vojáci školili v této problematice 500 učitelů základních i středních škol.
,,Těší nás aktivní přístup a zájem ze strany moravskoslezských obcí z rozšířenou působností. Ta polupráce je pro nás zásadní, protože základním pilířem celého procesu je odborně vyškolený pedagog, který stěžejní témata POKOS dokáže sám vyučovat,“ konstatoval ředitel KVV Ostrava plukovník Jaroslav Medek. Podle zákona o zajišťování obrany ČR jsou totiž právě obce s rozšířenou působností subjekty podílejícími se na organizaci POKOS.
Nedílnou součástí ostravského velitelství se stala také prezentace Armády ČR na školách i před širokou veřejnosti i pořádání branně vědomostní soutěže „Wolfram“.
(nm)