Filmový festival Jeden svět odstartuje už tento týden v ostravských kinech

Novinka v Ostravě, poslech rozhlasu v kinosále.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Ostravě zahájí promítání už tento čtvrtek v Minikině Kavárna a poběží až do 9. října 2020. Program festivalu nabídne dva filmy nominované na Oscara a řadu zajímavých hostů. Do Ostravy zavítají například režisérka Apolena Rychlíková, válečná zpravodajka Markéta Kutilová, světově známý expert na IT Tomáš Mikolov nebo ředitel studia České televize v Ostravě Miroslav Karas. Na programu je více než 40 promítání na 5 festivalových místech – v Minikině Ostrava, v klubu Atlantik, v Centru PANT, poprvé v kině Etáž a úplně poprvé nabídneme promítání také ve Velkém Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

„Filmy, které letos divákům chceme představit, jsou skvělé, ale hosté jsou pro náš festival “třešničkou na dortu”, která má pro diváka obrovskou přidanou hodnotu. Film jim totiž nastíní nějakou situaci, ale až host, který danému tématu rozumí, ji může dát do souvislostí a poukázat na další skutečnosti, které buď nemusely ve filmu zaznít, nebo mohou být tvůrcem vnímány subjektivně. Takovým hostem bude u zahajovacího filmu festivalu válečná zpravodajka a reportérka Markéta Kutilová. Po snímku Pro Samu, který vyhrál cenu na festivalu v Cannes a v lednu se stal nejlepším dokumentem Filmových cen Britské akademie, bude s diváky diskutovat o situaci v Sýrii, o které film pojednává. U opakovaného promítání bude hostem debaty novinářka Iva Mrvová,” prozrazuje hlavní koordinátorka festivalu Kristýna Konczyna.

Investigativní dokument o vraždě slovenského podnikatele a jejím politickém pozadí Skutok sa stal, uvede, ač na dálku, jeho režisérka Barbora Berezňáková. Do Ostravy zavítá také česká tvůrkyně Apolena Rychlíková, kterou si mohou diváci pamatovat díky dokumentu Hranice práce, který rozpoutal debatu o pracovních podmínkách v Česku. Na letošním festivalu představí svůj nový snímek Češi jsou výborní houbaři, který s jistou dávkou ironie a nadsázky poukazuje na problémy týkající se životního prostředí. 

Nominaci na Oscara získal kromě filmu Pro Samu také panoramatický snímek Země medu (Honeyland) o ženě, která se živí sběrem medu horských včel v Makedonii. V Ostravě budeme promítat také nejlepší film letošního Jednoho světa v Praze, kterým je rumunský snímek Kolektiv (Collective | Rumunsko, Lucembursko | 2019 | 109 min.), režiséra Alexendra Nanaua. Ten poukazuje na rozsáhlou korupci v rumunském zdravotnictví, kvůli které po požáru v klubu Kolektiv zemřou desítky mladých lidí. Upozorňuje také na práci investigativních novinářů.

Závěr festivalu bude patřit filmu iHuman, jehož projekci podpořila IT společnost TietoEVRY, která umělou inteligenci a datovou analytiku využívá v řadě svých řešení, například pro zákazníky z výrobního sektoru nebo městské správy. “Jsme moc rádi, že můžeme být součástí projektu, jehož cílem je rozšířit povědomí o umělé inteligenci. Je to velmi aktuální téma, které patří do každodenního života dnešní společnosti. Velmi nás těší také fakt, že dokument bude doplněn o diskuzi s předními českými odborníky, což dohromady nabídne publiku hluboký a poučný vhled do daného tématu,” uvádí komunikační specialistka TietoEVRY Czech, Zuzana Mánková. K pofilmové debatě přijal pozvání světově známý expert Tomáš Mikolov, který má za sebou kariéru ve společnostech Facebook AI, Microsoft Research nebo Google Brain a v současnosti působí na institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze. K diskusi se připojí experti na umělou inteligenci Tomáš Gavlas (TietoEVRY) a Tomáš Gröpl. 

Projekce filmů se budou konat při dodržení všech aktuálně platných hygienických opatření. S vědomím, že situace se může i několikrát změnit, věříme, že si cestu do kina diváci najdou. Aktuální program s platnými časy a místy promítání naleznete vždy na facebooku Jeden svět Ostrava a webových stránkách jedensvet.cz/ostrava.

(ab)