Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě od pondělí 23. listopadu obnovuje provoz poraden HIV v Ostravě, Opavě, Olomouci, ve Zlíně a Vsetíně. Tyto poradny byly od října dočasně uzavřeny z důvodu respektování celostátních opatření proti COVID-19. Zlepšující se situace umožňuje opětovné zahájení provozu za předpokladu dodržení hygienických opatření. V příštím týdnu navíc poradny rozšíří svůj provoz v rámci Evropského týdne testování HIV.
„Lidé by se neměli bát chodit do poraden HIV a nechat se testovat na HIV. Včasné testování umožňuje zjistit svůj stav a adekvátně reagovat na toto zjištění. Zároveň tím také přispívá k významnému snížení zdravotního rizika u člověka a šíření infekce ve společnosti,” říká epidemiolog Ivan Tomášek z ostravského Zdravotního ústavu.
O testování byl do začátku koronakrize veliký zájem. Pandemická situace však způsobila, že zájem veřejnosti opadl z obav před nákazou COVID-19. To se projevilo i na návštěvnosti poraden HIV Zdravotního ústavu v Ostravě, která mezi březnem a říjnem 2020 klesla zhruba o dvě třetiny oproti roku 2019. Nelze však předpokládat, že by se v tomto období podobně snížilo i riziko přenosu nákazy HIV. Naopak snížení prevence v době koronakrize mohlo vést ke zvýšení rizika nákazy HIV mezi lidmi.
Akceleraci zhoršení situace nákazy HIV ve společnosti si nikdo nepřeje. Vybrala by si vysokou lidskou, společenskou i ekonomickou daň. Státní organizace si tuto situaci uvědomují a snaží se na ni reagovat. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě nabízí bezplatné anonymní testování HIV ve svých poradnách a doplňkově i bezplatné testování na další pohlavně přenosné choroby (syfilis, hepatitida B a C). Při souběžném testování na HIV, žloutenky a syfilis je zajištěna anonymita testů na HIV.
Tato služba se od 23. do 25. listopadu 2020 rozšiřuje o další dva dny testování v rámci Evropského týdne testování HIV, přičemž umožňuje i individuální objednání na vybraná místa.
Testování HIV spočívá v odběru vzorku žilní krve, který se zasílá do laboratoře. Výsledek je oznamován do týdne v rámci provozní doby následující řádné poradny HIV. Každý test je doplněn předtestovým i potestovým poradenstvím, které je zaměřeno na poskytnutí potřebných informací zájemcům o testování podle jejich individuálních potřeb a zájmu. Testování by měli využít především lidé z rizikových skupin – muži mající sex s muži, osoby poskytující sexuální služby za úplatu a injekční uživatelé drog. Testování se však doporučuje každému, kdo si není jistý a kdo chce znát svůj status. Testování HIV není ostuda. HIV může být původcem vážného onemocnění. Včasná prevence se proto vyplácí. Přijďte se i Vy otestovat do jedné z poraden Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.
(ab)