Již dva a půl roku obývá skupina vzácných kočkodanů Dianiných moderní prostory v Pavilonu evoluce. O tom, že se jim v novém prostředí daří, svědčí sedm narozených mláďat. A brzy přibydou další dvě.
Nejmladším přírůstkem u kočkodanů Dianiných je mládě, které přišlo na svět 2. února. Porodila je zkušená desetiletá samice, která už bez problémů odchovala šest mláďat. Otcem všech jejich mláďat (i toho posledního) je devatenáctiletý samec, kterého jsme získali v roce 2011 ze Zoo Eskilstuna. Tento samec zplodil se svými třemi partnerkami 14 potomků. Současná skupina v Pavilonu evoluce má 14 členů. Tvoří ji jeden chovný samec, tři chovné samice a deset různověkých mláďat. Jedná se o největší chovnou skupinu těchto vzácných opic na světě. V nejbližší době by se měla skupina dále rozrůst – za nedlouho by měly porodit i zbývající dvě chovné samice. Kočkodany Dianiny chová ostravská zoologická zahrada od roku 1975. Za tu dobu se zde podařilo odchovat 33 mláďat.
Kočkodan Dianin (Cercopithecus diana) získal svůj název podle bíle zbarvené srsti nad obočím, která připomíná čelenku bohyně lovu Diany. Tento pestře zbarvený primát obývá deštné lesy západní Afriky, kde obývá horní stromové patro. Žije ve skupinách tvořených 1 samcem a 7-8 samicemi hájících si své teritorium. Jeho populace je silně ohrožena lovem pro maso, ale hlavně rapidním úbytkem původních lesních porostů, které jsou přeměňovány na zemědělskou půdu a pastviny, případně ustupují těžbě surovin. V přírodě není tento druh dostatečně prozkoumán, neboť v některých oblastech jeho výskytu často probíhají válečné konflikty. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden jako zranitelný (Vulnerable) a je zařazen do Evropského záchovného programu (EEP).
(nm), foto: Pavel Vlček