Osvobození Ostravy si město připomene rozsvícením dominant i vydáním nové knihy o Ostravské operaci

V pátek 30. dubna se rozsvítí ostravské dominanty v barvách trikolory a zástupci města položí květiny u památníku Rudé armády k připomínce 76. výročí osvobození Ostravy v závěru II. světové války. Zároveň město vydalo novou knihu s názvem Boj o Ostravsko 1945. Ostrava si tak připomene významnou událost svých dějin i v době, kdy kvůli epidemiologické situaci není možné pořádat pietní akce k uctění památky veteránů u památníku v Komenského sadech. 

V loňském roce jsme připravovali velké oslavy, přece jen se jednalo o 75. výročí osvobození města. Nakonec nám je pandemie k naší velké lítosti zrušila. Letos jsme v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací žádné veřejné akce nechystali, i když nás mrzí, že tak důležité historické události nemůžeme oslavit společně. Ovšem na uctění památky veteránů jsme ani za této situace nerezignovali, nová kniha je toho důkazem,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

V den osvobození města se rozsvítí v barvách trikolory věž radnice a také Most Miloše Sýkory. Přestože se neuskuteční organizovaný pietní akt u památníku v Komenského sadech, mohou lidé, kteří chtějí uctít památku padlých, kdykoliv v tento den položit u sochy kytici individuálně. Vedení města tak učiní během pátečního dopoledne.

Kniha, kterou u příležitosti 76. výročí osvobození Ostravy město vydává, líčí velké dějinné události očima vojáků, odbojářů i běžných občanů. Publikace „Boj o Ostravsko 1945“ na téměř 160 stranách přináší první ucelené zpracování průběhu Ostravské operace po roce 1989. Oproti dřívějším vojensko-historickým publikacím se věnuje také širším politickým a strategickým souvislostem, které ovlivnily průběh bojů na Opavsku a Ostravsku, stejně jako situaci v regionu během okupace a dopadům bojů na civilní obyvatelstvo. Obsahuje řadu dobových fotografií.

Kniha popisuje průběh bojových operací od prvního neúspěšného pokusu Rudé armády o průlom na Ostravsko přes Bohumín v březnu 1945, přes následné boje na území dnešního Polska, osvobozování Opavska a Ostravska, až po postup na severní Moravu. Pozornost věnuje také souvisejícím bojovým akcím na Slovensku a v západním Slezsku, jejichž vliv na události na Ostravsku nebyl předchozími badateli příliš reflektován.

Práce se opírá o archivní dokumenty i vzpomínky pamětníků z řad vojáků obou bojujících stran i civilistů. Líčení doplňují osobní příběhy. Autorem knihy je Ondřej Kolář, vedoucí oddělení historického výzkumu Slezského zemského muzea. Prodávat ji budou pobočky Ostravského informačního servisu zatím pouze na e-shopu. Po otevření obchodů bude k dostání fyzicky přímo v jednotlivých pobočkách. Její cena je 370 korun.
(ab)