V pondělí 10. května Národní zemědělské muzeum v Ostravě přivítá první návštěvníky. Připraveno je několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast, také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.
Jindřich Štreit a snímky venkova – to je neoddělitelné spojení. Cyklus fotografií Jindřich Štreit a lidé v zemědělství představuje vizuální studii proměn venkovského prostředí ve 20. a 21. století. Fotografování venkovského života svázaného s prací v zemědělství se Jindřich Štreit věnuje již od 70. let minulého století. Zemědělský rok ovlivňuje mnoho proměnných, a přesto se již po tisíce let stále opakuje. V průběhu času se mění krajina a klimatické poměry, mění se společenské okolnosti, stroje a technologie, jiní jsou i lidé, kteří se zemědělským činnostem věnují. Vybrané fotografie sledují tyto změny za posledních více než 30 let. Zobrazovaná oblast je přibližně vymezena městy Šumperk, Rýmařov, Bruntál, Šternberk, Litovel, jedná se o prostředí, která autor důvěrně zná.
Současné zemědělské prostředí vypadá zcela jinak. Pracuje zde již jen zlomek původního počtu zaměstnanců. Změnil se způsob hospodaření i vlastnické poměry. „Nejnovější snímky vznikly jako součást projektu Národního zemědělského muzea – dokumentace našeho zemědělství v průběhu roku 2018, a to opět na Rýmařovsku a Olomoucku. Tyto záběry jsou prezentovány jako dvojice černobílé a barevné fotografie, jež tvoří propojení mezi dvěma zaznamenanými časovými úseky,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ivan Berger. Výstavu návštěvníci mohou zhlédnout až do 31. října 2021.
V rámci výstavy 50 let pivovaru Radegast muzeum připravilo ukázku dobové restaurace ve stylu Jednoty. K pivovarům tradičně patřily hospody a restaurace, které zajišťovaly odbyt a byly důležitým zdrojem příjmů. Ne jinak tomu bylo u pivovaru Nošovice. V průmyslových městech měl pivovar Nošovice velké restaurace. V 80. letech byly tyto velké hospody bez výjimky zatankovány. Patřily k nim nádraží Třinec, nádraží Svinov (dříve Poruba), Beskyd Havířov, Centrum Orlová, Venuše Ostrava a další.
Návštěvníky také čeká novinka v podobě Hravého průvodce po muzeu. Zábavnou formou úkolů, vzdělávacích otázek a zajímavostí je provede všemi stálými expozicemi – zemědělskou technikou, depozitářem potravin a neopomene ani historii objektu a jeho zákoutí. Průvodce lze zakoupit na pokladně a na konci prohlídky z něj poskládat origami ovečku.
Muzeum se nově stalo také součástí Technotrasy spojující industriální památky a místa Moravskoslezského kraje svázané s tradicí hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také hasičskou technikou, pivovarnictvím, vojenskou a zemědělskou historií. Program v muzeu spojený s Technotrasou je určen pro dětské organizované skupiny a je ideální variantou pro příměstské tábory v rámci dopoledního programu.
(ab)