Italský klavírista Taverna jako dítě zjistil, že má vzácný dar

Italský klavírista Alessandro Taverna v 6 letech objevil zvláštní schopnost. Když seděl u televize a vyslechl hudební dílo, usedl ke klavíru a melodii přehrál. „Bylo to úžasné, zjistil jsem, že jsem schopen zopakovat, co jsem slyšel. A důvod, proč hraju na klavír, není jen proto, že je to moje ,práce´, ale hlavně proto, že mě to baví a miluju to,“ říká Taverna.
Alessandro Taverna, který je považován za přirozeného nástupce legendárního italského klavíristy Artura Benedettiho Michelageliho (k žákům jeho mistrovských tříd mj. i Ivan Moravec), vystoupí v Ostravě s Janáčkovou filharmonií 27. dubna 2017 od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.
Když v roce 2009 ve finále Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu zahrál Chopinův Klavírní koncert č. 1, tak jeden z kritiků napsal, že se „svět naplnil hlubokou krásou“. Úspěch v soutěži odstartoval Tavernovu kariéru. Od té doby objel celý svět a vystoupil v těch nejprestižnějších koncertních síních – Teatro alla Scala v Miláně, Wigmore Hall a Royal Festival Hall v Londýně, Salle Cortot v Paříži, Preston Bradley Hall v Chicagu, Konzerthaus v Berlíně, Fazioli Concert Hall, Sala Verdi v Miláně, Musashino Hall v Tokiu, Auditorium Stelio Moro v Luganu nebo Bridgewater Hall v Manchesteru.
Na svém kontě má také řadu nahrávek a nvěnuje se i pedagogické činnosti na Konzervatoři Lorenza Perosiho v Campobassu a vyoučuje také v rámci projektů Portogruaro Santa Cecilia Music Foundation.
„Miluju hudbu, ale občas je dobré vyzkoušet i něco jiného z určitého pohledu i bláznivého“, těmito slovy okomentoval v roce 2010 svou přihlášku ke studiu inženýrství na Univerzitě v Padově. „Vždycky jsem byl vědecky smýšlející člověk,“ dodává. Ke studiu jej inspirovalo Bachovo dílo a jeho matematická přesnost. Pro Bacha má totiž Alessandro slabost.
V Ostravě ale uvede Beethovenův Klavírní koncert č. 3. Pro svou mimořádnou senzibilitu je to ideální interpret koncertu, který vznikal v době, kdy se nad Beethovenovým životem stahovaly mraky: přinášela je s sebou postupující hluchota. I proto se patrně v díle setkáváme s příznaky rezignace, s vyjádřením pocitů pochybnosti ale zároveň naděje.
Koncert zahájí Vasksův příběh poutníka po tomto světě, který se vyvíjí, zamiluje, zklame se v lásce, jde nahoru a dolů … a vedle toho nekonečný, neměnný vesmír.  Skladbu Viatore dedikoval autor estonskému skladateli Arvo Pärtovi, který je jeho dlouholetým vzorem.
Atraktivní koncert pak završí další z prvních symfonií známých autorů uváděných v této. Ta Šostakovičova je jeho absolventskou prací na konzervatoři. Premiéra se konala 12. 5. 1926 a měla kolosální úspěch, který v podstatě okamžitě položil základy autorovy světové proslulosti. Německý muzikolog Stuckenschmidt napsal: „Toto dílo, započaté v sedmnácti letech, je ve skutečnosti geniální. Takovým zvládnutím velké symfonické formy, takovým bohatstvím myšlenek a mnohostranností řeči se v tomto věku mohou prokázat jen málokteří hudebníci…“

***

Geniální Šostakovič a zázračný klavírista
27. dubna 2017, 19 hodin
Dům kultury města Ostravy

Program:
Pēteris Vasks: Viatore
Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 3 c moll
Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 1 f moll

Účinkují:
Alessandro Taverna – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Heiko Mathias Förster – šéfdirigent JFO

(nm)