Sdílená kola mají mezi Ostravany již několik let po sobě mimořádný úspěch. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol od společnosti Nextbike, zaparkovaných ve více než 350 stojanech. Ostravané mohou od března kromě kol využívat i další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky.
polečnosti Bolt a Lime jich v Ostravě plánují provozovat až 750. Před několika dny do Ostravy přišla se svou nabídkou e-koloběžek a historicky prvních e-skútrů také ostravská start-up společnost re.volt.
Vysoký počet cyklistů i koloběžkářů s sebou nese i rostoucí počet stížností občanů na nedodržování pravidel silničního provozu, hlavně na jízdu po chodnících a po přechodech. Město Ostrava proto opět spouští informační kampaň, zaměřenou zejména na mladší generaci uživatelů těchto služeb, která apeluje na dodržování základních pravidel.
„Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení a nezapomenout, že kola i koloběžky patří při návratu zpět do stojanů,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.
Kampaň „Dávej Bacha II“, navazuje na předchozí informační akci města na podporu bezpečné jízdy, spolupracuje na ní město Ostrava se společnostmi Nextbike, Bolt, Lime a re.volt. Opět se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole a elektrokoloběžce, které bude viditelně umístěno jak v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola i koloběžky, tak v podobě nálepky na stojanech i přímo na kolech a elektrokoloběžkách. V červnu se objeví na vybraných stojanech nové plakáty s desaterem, jak se chovat při jízdě.
Součástí kampaně je opět vtipné edukativní video s ostravskými herci, tentokrát Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem. Umístěno bude na městském YouTube kanálu a také webových stránkách zdravaova.cz. Ve videu si oba herci dali 30km dlouhý klikatý závod Ostravou. Kdo prohrál a musel se za trest koupat v sudu s ledem? Dávali si oba celou dobu Bacha? Proč nejel s Robinem závod Albert, který s ním jel první závod? Odpovědi najdou diváci zde: https://youtu.be/kQYuVp-WIjc
S návratem sdílených dopravních prostředků pomůže i aplikace čistáOVA
„Stává se, že na sdílené dopravní prostředky narážíme i mimo stojany. Protože počet takovýchto situací narůstá – máme tady tisícovku kol a po Ostravě bude brzy jezdit zhruba 800 e-koloběžek, rozšířili jsme možnosti hlášení v aplikaci čistáOVA, kam se nevhodně zaparkovaná kola nebo koloběžky dají také nahlásit. Jen chci připomenout, že je nutné poslat fotografii místa, na které občané upozorňují, na což dříve nemuseli být zvyklí. Informaci obratem předáme provozovateli, který se o svůj dopravní prostředek postará,“ doplnil náměstek Cigánek.
Do webové aplikace čistáOVA – https://cistaova.ostrava.cz/ se v podnětu uvede lokalizace v mapě, přidá se fotka z místa a následně je podnět předán konkrétnímu poskytovateli sdílených koloběžek.
Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha!
01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezk
02 Dávej Bacha na řidiče i chodce
03 Nejezdi po chodníku
04 Nejezdi v protisměru
05 Dodržuj dopravní značení
06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce
07 Dávej přednost
08 Nejezdi na přechodech
09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu
10 Chovej se ohleduplně….dávej Bacha!
(nm) Zdroj: Město Ostrava