Spolek Arnika v zámeckém parku ve Studénce předal ceny vítězům prázdninové hry Tour de aleje 2021 a představil příběhy stromů na fotografiích. Zápisné ze hry poputuje na nákup sazenic dubů a starých odrůd hrušní, výsadbového materiálu a výsadby nových stromů a alejí v chráněné krajinné oblasti Poodří. Čtvrtý ročník akce se konal v rámci projektu na ochranu brouka páchníka hnědého a kampaně Zachraňme stromy.
Slavnostní den proběhl první říjnovou sobotu. Vítězové od pořádajícího spolku obdrželi dárkové balíčky z medové farmy Skalička, opasky z recyklovaných veloduší Boio, knihy se stromovou tematikou a vstupenky do Muzea kuriozit v Pelhřimově nebo na Slezskoostravský hrad.
Výstava fotografií Za starými stromy v Poodří přiblížila příběhy stromů, jejich význam a historii. Součástí byla navíc umělecká díla žáků mateřských a základních škol, která soutěžila ve hře Staré stromy a jejich obyvatelé.
Během akce si návštěvníci mohli prověřit znalosti v kvízu, poslechnout si vyprávění výtvarníka Václava Šípoše o krajině a kreslení a nechat se od umělce zvěčnit na památku.
Prázdninové hry se zúčastnilo 17 týmů z celé České republiky. Poodřím se mohli toulat na kole i pěšky celé prázdniny, inspirací jim byl speciální online průvodce a herní plán, ve kterém si mohli vyzkoušet zábavné úkoly jednotlivci i rodiny.
A jak to viděla jedna z návštěvnic?
“Moc ráda se přidávám k pořádaným aktivitám, nebo alespoň přispěju finančně. Sobotní vernisáž byla velmi příjemným setkáním se zápalenými lidmi, rodinami s dětmi, pro které je vztah k Poodří a ochraně samozřejmý.
Poodří je krajina mého dětství. Před padesáti a více lety jsme zde pořádali foglarovské výpravy za dobrodružstvím, bruslení na slepém rameni řeky, trhali březnové kytičky sněženek pro mámu a babičku, jezdili na letní tábory na horním toku Odry se stavěním dočasných hrází a koupali se ve vzniklých nádržkách, jezdili na kole, později se z Poodří stalo místo randění. V dospělosti jsem se posunula dále po proudu a k řece se stále vracím – už ne za dobrodružstvím, ale za krásou.
Tour de aleje je krásná a promyšlená aktivita, díky za ni,” říká Jarmila Burešová z Ostravy.
A na závěr trochu pohádkové poezie, kterou pro páchníka složil výtvarník Václav Šípoš.
Víte co je ,páchník‘?,
a že hrušky mohou mít
sto let, ba dvě stě?
Za starými stromy z Poodří
stačilo dnes vyjít
do zámeckého parku
ve Studénce, protože Poodří
stále žije se svými páchniky,
netopýry, vrbama a kotvicema,
mají totiž tak trochu svého
patrona mezi ochranáři – tedy ČSOP.
Poseděl jsem tedy v parku
coby doprovodný program,
tím hlavním ale o kom se hovořilo,
a byl zde i vystaven,
byl Páchník
-brouk co bydlí ve stromech.
S těmi stromy je to stejně jako u lidí,
ti mají také své původy, kořeny a jablka,
co nepadají daleko od stromu,
a mají brouky v hlavě.
Všem příznivcům a hráčům z celého srdce děkujeme. Jen díky vám všem Poodří žije!
Tour de aleje se konala za podpory Moravskoslezského kraje.
Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.
(ab)