Už ani jedna! Zvedáme transparenty a jdeme do ulic

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Už žádná žádná osoba nesmí zemřít kvůli protipotratové tmářské politice Polska! Šířit toto poselství chtějí i lidé v Ostravě. Připojí se proto k protestům za právo nakládat svobodně s vlastním tělem v sousedním Polsku, kde represivní interrupční politika vedla ke smrti třicetileté Izabely. Protestní pochod zahájí ve čtvrtek 11. listopadu v 17 hodin před budovou Generálního konzulátu Polské republiky. Po přečtení dopisu adresovaného polským vládním představitelům zamíří přítomní aktivisté a aktivistky na Masarykovo náměstí. Tam minutou ticha uctí památku Izabely a vyjádří tak sounáležitost se všemi Polkami a Poláky, kterým jsou upírána v jejich vlastní zemi lidská práva.

“Připojujeme svůj hlas k rostoucím protestům v Polsku. Jsme v šoku z toho, jak se jen pár kilometrů od Ostravy uplatňuje protipotratová legislativa a jak se tu jedná s LGBTQ+ komunitou. Pořádáme proto v den polské Nezávislosti pietní pochod za reprodukční, ženská a lidská práva v Polsku. V minulosti se v tento den Poláci statečně stavěli proti neonacistům. Dnes se stavíme společně s nimi na odpor proti zákonům, které jsou v rozporu s lidskými právy. Je nutné dát jasně najevo, že takové chování a represe ze strany státu v moderní Evropě nemůžeme tolerovat,” komentuje ostravská zastupitelka a jedna z iniciátorek průvodu Gabriela Macečková.

V Polsku je v současné době prakticky nelegální podstoupit interrupci. Ukončení těhotenství není možné ani v případech, kdy závažné poškození plodu nedává šanci na donošení miminka. Zákon omezuje také možnost lékařů a lékařek zodpovědně vykonávat své povolání a komplikuje šíření vědeckých informací o potratech. Objevil se navíc další návrh zákona, který chce zakázat “propagaci LGBT ideologie” a s ní i shromáždění na podporu práv LGBTQ+ komunity.

“Polsko, jeho kultura a občané, jsou nám obzvláště v tomto regionu velmi blízcí. A je pro nás proto velmi bolestivé sledovat současné dění v jejich zemi. Již před rokem, když tato přísná proti interrupční politika vešla v platnost, jsme se tady v Ostravě snažili pietním místem vyjádřit Polkám a  Polákům veřejnou podporu. Už tehdy jsme se obávali, že může ohrozit lidské životy. Smrtí Izabely se naše nejhorší obavy bohužel naplnily. Touto aktivitou chceme aspoň na dálku všem v Polsku vyjádřit podporu a říct jim, že v tom nejsou sami a že při nich stojíme,” komentuje Andrea Tobolová z Gendertlachů a skupiny Adriana – Místo, kde na to nejsi sama.

“Stejně jako umožňuje tamní legislativa pouze přihlížet smrti mladé dívky, protože byl plod v jejím těle uznán jako hodnotnější, dovoluje také přihlížet dlouholetému potírání LGBTQ+ práv a nelidské rétorice politických představitelů. Právo na rozhodování o vlastním těle je stejně jako práva LGBTQ+ komunity vnímáno pouze jako ideologie. Tomuto nemůžeme nečinně přihlížet,” doplňuje Klára Stolinská z kolektivu Ostravský PRIDE.

“Iniciativa Ciocia Czesia minulou sobotu oslavila svoje první narozeniny. Za rok se na nás s prosbou o pomoc při zajištění bezpečné a hlavně legální interrupce ozvalo více než 600 osob. Pro některé bylo rozhodnutí jednoduché, ale část se nacházela v podobné situaci jako Iza. Bolí nás představa, že kdyby o nás Iza věděla, kdyby ji někdo místo do Pszczyny odvezl do nemocnice v Ostravě, ale hlavně kdyby v Polsku dennodenně nebyla porušována lidská práva, mohla dneska Iza žít. Stojíme na straně Polek a Poláků, a dokud se tamní situace nezmění, budeme pomáhat a bojovat za to, aby měli všichni přístup ke zdravotní péči. Už ani jedna!“ dodává Eva Ptašková za kolektiv iniciativy Ciocia Czesia.

(ab)