Neurochirurgické oddělení Městské nemocnice Ostrava (MNO) rozšířilo spektrum miniinvazivních zákroků o endoskopickou operaci bederní páteře. První tři provedli neurochirurgové MNO ve čtvrtek 11. listopadu. Pracoviště nově disponuje endoskopickým přístrojem firmy Richard Wolf, bez kterého se výkony nedaly provádět. Společnost zabezpečila také zaškolení lékařů v tréninkovém centru v německém Knittlingenu.
„Jako teprve druzí v kraji jsme začali provádět endoskopickou operaci bederní páteře, za sebou máme první tři zákroky. Operace ale není vhodná pro všechny typy degenerace páteře, proto předpokládáme, že bychom jich provedli asi 30 ročně. Postupně s nárůstem zkušeností se pravděpodobně spektrum endoskopických výkonů rozšíří a tím dojde i k navýšení počtu operací,“ uvedl primář oddělení Neurochirurgie Róbert Kroupa.
Plně endoskopické operace bederní páteře umožňují operovat šetrněji, minimalizují poranění svalů v oblasti páteře, snižují operační zatížení pacienta a zkracují dobu léčení. Výrazně redukují bolest způsobenou operačním výkonem a umožňují tak včasnou vertikalizaci a rehabilitaci pacienta. Neurochirurgové Městské nemocnice Ostrava s nimi chtěli začít už letos v létě, ale z důvodu covidu se posunul termín jejich zaškolení.
„Při operaci je endoskop, který se skládá z optické části a pracovního kanálu, zaveden přes kožní řez o délce jednoho centimetru do páteřního kanálu. Endoskopický obraz je potom přenášen na monitor. Pomocí speciálního přístrojového vybavení je následně realizován operační výkon, nejčastěji odstranění výhřezu ploténky. Samotná operace trvá 30 až 60 minut,“ popsal její průběh neurochirurg MNO Marek Macejka, který operace ve čtvrtek prováděl.
K endoskopické operaci jsou indikováni převážně pacienti s diagnózou výhřezu ploténky. Jejich rekonvalescence se po novém typu zákroku z běžných 12 týdnů může zkrátit až o čtyři.
Dodavatelem spinálního endoskopického setu byla společnost Hoyer za cenu 2,7 milionu korun s DPH.
(ab)