Koncem listopadu letošního roku vyšel 35. svazek sborníku Ostrava. Publikace soustřeďuje příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska, vydává ji Archiv města Ostravy ve spolupráci se statutárním městem Ostrava. Obsahem nového dílu sborníku je deset statí z pera renomovaných historiků, kteří ostravskou historii přiblížili mnohými pohledy.
„Letošního vydání sborníku Ostrava si velmi cením. Publikace totiž vznikala za nadmíru nepříznivých okolností. Vzhledem k lockdownu v první polovině roku byly studovny paměťových institucí uzavřeny a autoři měli tudíž výzkum pramenů velmi znesnadněn. Nicméně většina z nich nakonec stihla svůj příspěvek dokončit a odevzdat. Následně jsme řešili i produkční nesnáze, ty se nám však podařilo společným úsilím překonat. I letos tak můžeme veřejnosti nabídnout zcela výjimečné zajímavosti z historie našeho města,“ doplnila ředitelka archivu města Hana Šústková.
Třicáté výročí vzniku Ostravské univerzity připomněl ve své stati archivář této vzdělávací instituce Radomír Seďa. Ten se zároveň ujal překladu pamětí německého předválečného vítkovického inženýra Karla Biwanka, které jsou zajímavým pohledem “z druhé strany“ na události mezi válkami a během ní. Profesor Ostravské univerzity Pavel Kladiwa popsal ve svém příspěvku, jakým způsobem byl na počátku 20. století ovlivněn zápis dětí do škol národnostním bojem. Ostravský archivář Radoslav Daněk se zabýval modernizací a profesionalizací městské stavební správy mezi lety 1864–1948, což je téma stále rezonující a aktuální. Ondřej Štarman z Archivu VÍTKOVICE a.s., zpracoval historii zapomenutého prostoru tzv. nové aglomerace Vítkovických železáren. Příspěvek Lukáše Vaculíka připomenul realizaci reforem II. vatikánského koncilu a dopad na náboženský život v Ostravě v 60. a 70. letech 20. století. Archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec se ve svém článku zaobíral problematikou hromadných hrobů na Kostelním náměstí. Martin Slepička osvětlil dějiny zaniklého dřevěného kostela sv. Marka v Zábřehu. S příspěvkem částečně přesahujícím rámec Ostravy přišel doc. Jiří Brňovják, když na stránkách našeho sborníku uveřejnil stať o nobilitovaném velkostatkáři Jiřím Czaderském a jeho potomcích. Se zajímavou informací týkající se dnes již zaniklé heraldické památky přišel ředitel Zemského archivu v Opavě dr. Karel Müller.
Letošní vydání sborníku Ostrava tak na 365 stránkách přináší spoustu nového poučení pro všechny zájemce o ostravskou minulost. Publikace bude v prodeji od prosince ve vybraných knihkupectvích, ostravských informačních centrech a v Archivu města Ostravy za 396 korun. Sborník je vydáván od roku 1963, od roku 2011 je vydáván opět každoročně. Zájemci mohou předchozí díly studovat v Knihovně města Ostravy nebo v Archivu města Ostravy. Sborník mapuje minulost i současnost Ostravy, souvisejících oblastí a zahrnuje i nové badatelské poznatky. Vydané publikace Archivu města Ostravy naleznete v odkazu https://amo.ostrava.cz/publikace/vydane-publikace/.
(ab)