Svahová sekačka naváděná GPS, multifunkční polní robot, plně autonomní stroj Farmbot nebo třeba 3D čokotiskárna – nejen tyto technologické unikáty najdou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Ostravě na výstavě Zemědělství 4.0. Výstava je doplněna o panely srovnávající vize moderní techniky z doby před 70 až 100 lety s tím, kam se technologie skutečně posunuly. Výstava začíná 5. dubna a potrvá do 28. února 2023.
Posledních dvacet let jsou vyvíjeny a zaváděny senzorové technologie, autonomní stroje a digitální platformy, které umožňují snížit podíl rutinní a namáhavé práce, ušetřit čas, zvýšit výnos a současně snížit ekologickou stopu zemědělství v krajině. Tyto platformy jsou někdy označovány jako zemědělství 4.0 nebo precizní zemědělství. „Inovace v zemědělské technice mají nejen nahradit ubývající pracovní sílu, ale především zajistit úspory v provozu a konečně navýšit produkci potravin. Agrosektor v Česku se potýká především se stárnutím pracovní síly, přičemž ukazatele naznačují, že v následujících 8 letech odejde ze zemědělství takřka 30 procent pracovních sil. Jedním z cílů výstavy je také představit zemědělství jako důležitý a také atraktivní obor, v němž má cenu a význam pracovat,“ říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Výstava Zemědělství 4.0 začlení precizní zemědělství do řady (r)evolucí a představí ho i jako širší celospolečenské téma. Hlavním cílem výstavy je návštěvníkům srozumitelně přiblížit podstatu probíhajících změn, prezentovat vybrané technologie a představit novou generaci zemědělských strojů a systémů. „Jsme na prahu změny zemědělských technologií a současně ve fázi, kdy se moderní technika stává dostupnější i menším zemědělcům. Precizní zemědělství je návratem k důvěrné znalosti půdy, jakou měli naši předkové, dnes však řadu ukazatelů mohou prostředkovat hospodářům vyspělá zařízení, která spoří prostředky i čas,“ doplňuje kurátor Národního zemědělského muzea František Švábenický.
Zatímco roku 1800 byla země obývána 1 miliardou lidí, do roku 2012 tento počet vzrostl na 7 miliard a předpokládá se další nárůst populace, a to až na 9,6 miliardy obyvatel do roku 2050. Aby bylo možné uživit tak velké množství lidí, je potřeba navýšit produkci potravin o 70 %. To znamená, že v zemědělství bude nutné překonat rostoucí ceny energií, předejít vysychání půdy, zamezit úbytku orné a zemědělské půdy a zvýšit regulaci dopadů zemědělské činnosti na životní prostředí. Jak tedy zvyšovat zemědělské výnosy, minimalizovat ztráty a redukovat svou ekologickou stopu? Na některé z otázek zkusí odpovědět výstava Zemědělství 4.0.
Návštěvníci na výstavě uvidí hned několik zajímavých exponátů, například prototyp precizní svahové sekačky Spider Autonomous 2.0, která je naváděna GPS, nebo polního robota Agrointelli Robotti, multifunkční autonomní nosič nářadí, který dokáže v závislosti na zvoleném nářadí na poli zastat více činností, jako například setí, plečkování a další. K vidění budou také dron české výroby Primoco UAV ONE 150 či plně autonomní stroj Farmbot, který se kompletně stará o záhon. Sám zasadí, zavlaží, vypleje, hnojí i osvětluje. Mezi další zemědělské inovace patří tubulární fotobioreaktory, efektní zařízení pro pěstování řas nebo dojicí robot Lely Astronaut A2, který se vyráběl od roku 1998.
Zajímavostí je také čokotiskárna, zařízení české výroby, které z čokolády dokáže ve 3D tisku zhotovit takřka cokoli. Mezi drobnější techniku patří robůtek Tertill z USA, který konstrukčně vychází z robotických vysavačů a byl vyvinut pro práci na zahrádce. Nabíjí se solárně a umí plít. Ve výstavě má dokonce záhonek a zdroj světla, bude tedy k vidění v provozu. V části dějin robotiky muzeum prezentuje robotické rameno, které bylo v 80. letech 20. století nasazeno pro výrobu pluhových ostří.
Součástí výstavy jsou panely retrofuturismu, které porovnávají představy a vize moderní techniky z doby před 70 až 100 lety s tím, kam se technologie doopravdy posunuly.
Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a primátora Statutárního města Ostrava Tomáše Macury.
(ab)