Raci červenoklepetí obývající v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava pavilon Papua se poprvé rozmnožili. Mláďat těchto velkých barevných raků je minimálně deset a návštěvníci je mají možnost pozorovat v akvateráriu v průchodu do Voliéry Papua.
V Zoo Ostrava jsou raci červenoklepetí poměrně novým druhem – na podzim loňského roku bylo do zoo dovezeno sedm mláďat těchto pestře zbarvených raků, kteří v dospělosti dorůstají do délky až 30 cm. V tu dobu ale přivezení jedinci zdaleka nedosahovali těchto rozměrů, nebyli ještě plně vybarveni, a chovatelé tak ani nemohli rozeznat jejich pohlaví. V průběhu následujících měsíců postupně dorůstali a někteří z nich se začali vybarvovat jako samci. Poté chovatelé pozorovali, jak minimálně dvě samice nosí na těle (pod zadečkem) vajíčka. Zhruba před měsícem se v akváriu objevili miniaturní ráčci. Mláďat je minimálně deset. Přestože se rádi ukrývají ve štěrbinách a mezi kameny, trpěliví návštěvníci některé z nich určitě zahlédnou. Aktuálně měří téměř 3 cm.
Rodiče o potomky nepečují, což je ale naprosto přirozené. Mláďata jsou od narození plně vyvinutá a zcela samostatná. Matka pečuje pouze o oplozená vajíčka, která nosí pod zadečkem asi pět týdnů až do narození mláďat.
Rak červenoklepetý (Cherax quadricarinatus) je jeden z největších druhů raka, může dorůst až do 30 cm. Klepeta jsou zbarvená modře a samci na nich mají červenou skvrnu. Původně se tento druh vyskytoval na severu Austrálie a na ostrově Papua-Nová Guinea. Dnes je ale rozšířený téměř po celém světě v tropickém a subtropickém pásmu. Chová se na maso a velmi snadno se šíří i mimo chovná zařízení. Je to jeden z nejúspěšnějších invazních korýšů, prokazatelně už způsobil lokální vyhubení původních drobnějších raků a krevet. Na rozdíl od mnoha jiných raků není tento druh extrémně teritoriální a agresivní a nemá tendenci trávit většinu času v úkrytu, proto se můžou v akváriu chovat ve větším počtu.
Foto: autoři Markéta Rejlková a Lucas Bono.
(ab)