Kalendárium města Ostravy na 22. týden (od 30. května do 5. června 2022)

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 30. května do 5. června.

2. červen 1598

Dne 2. 6. 1598 zemřel olomoucký biskup Stanislav Pavlovský, pocházející z polského šlechtického rodu ze Slezska (zvolen biskupem byl v roce 1579). Snažil se o prosazení reformace na panství olomouckých biskupů, do něhož náležela Ostrava, i na ostatním území Moravy. Podporoval činnost jezuitů a usiloval o zlepšení kázně kněží. Nehodné a odpadlé kněze často věznil na hukvaldském hradě. V protireformačním úsilí zasahoval i proti obyvatelům vesnic a měst. V roce 1587 měl hukvaldský hejtman na jeho rozkaz pobrat ostravským měšťanům kacířské knihy a spálit je. Biskupova náboženská horlivost byla v rovnováze s jeho péčí o prosperitu svých panství. Pokud jde o Ostravu, v politické koncepci Stanislava Pavlovského zaujímala důležité místo jako brána do slezských knížectví a do Polska. Biskup město podporoval ekonomicky a staral se i o zvýšení jeho společenské prestiže. Od roku 1584 se Ostrava stala odvolací soudní instancí pro všechna města hukvaldského panství.

4. červen 1930

V tento den se narodil prof. Ing. Jiří Matouš, DrSc., profesor oboru důlní měřičství (zemřel 9. 4. 1995). Hornickou fakultu VŠB v Ostravě absolvoval v roce 1953. V letech 1959–1964 působil jako vedoucí důlní měřič a geolog na Dolu Trojice a Dolu Petr Bezruč v Ostravě. Poté přešel na Hornicko-geologickou fakultu VŠB v Ostravě, která se stala jeho celoživotním pracovištěm. Oblastí jeho vědeckého zájmu byly vlivy poddolování. Spolupracoval s hornickými revíry a zpracoval desítky odborných analýz. Mimořádný význam měla jeho činnost v mezinárodní organizaci ISM (International Society for Mine Surveying), kde od roku 1993 zastával funkci prezidenta. Byl také dlouholetým předsedou Československé vědecko-technické společnosti pro důlní měřičství a geologii. V roce 1995 mu byla udělena im memoria medaile Georgia Agricoly za celoživotní pedagogickou a vědeckou práci v oboru důlní měřičství a zásluhy o rozvoj VŠB-TU Ostrava.

5. červen 1945

Právě tehdy dorazil do Ostravy první vlak o dvaceti vagónech potravinové pomoci UNRA. Další vlaky následovaly. Zásilky obsahovaly hlavně masové konzervy, sádlo, mouku, kondenzované mléko, cukr, léky a jiné potřebné věci. Jen díky této potravinové pomoci se dařilo zvládnout katastrofální zásobovací situaci. Moravská Ostrava totiž po osvobození zůstala téměř bez potravin a také zázemí Ostravska bylo ustupující německou armádou a osvobozující Rudou armádou vydrancováno tak, že dokonce i obce ze zemědělského území Hlučínska, Bílovecka a Těšínska se obracely na národní výbor v Moravské Ostravě o pomoc. Situaci navíc komplikovala nutnost zajistit potraviny pro asi 130 tisíc repatriantů z Polska, kteří se přes Moravskou Ostravu vraceli do svých domovů.

Zpracoval: Archiv města Ostravy

(ab)