ECMO centrum FN Ostrava poskytuje péči srovnatelnou se světem

Lékaři ECMO centra FN Ostrava zaznamenali v uplynulých dvou letech obrovský rozvoj a potvrdili, že drží krok s tuzemskými i zahraničními centry. Na mimotělní oběh bylo v tomto období napojeno 150 lidí. Dalších 21 nemocných pak napojili lékaři na mobilní ECMO v jiné nemocnici. Komplexní ECMO centrum FN Ostrava pro dospělé již poskytuje plné spektrum podpor pro pacienty se srdečním selháním a selháním plic a samozřejmostí je napojení pacientů s mimonemocniční srdeční zástavou v průběhu resuscitace.

Úspěch zdravotníků ECMO centra potvrzují desítky úspěšně vyléčených pacientů, kteří se navzdory život ohrožujícímu průběhu nemoci stali opět soběstačnými. Řadí se mezi ně i 30letá matka tří dětí Ilona Kováčiková. Loni v prosinci u ní nastoupil těžký průběh covidové infekce, postupně selhaly základní životní funkce, a nakonec musela být na mimotělní orgánové podpoře neuvěřitelných 126 dnů. Prakticky od počátku napojení na ECMO u ní byla zahájena rehabilitace. „Ve spolupráci s radiology jí byla na angiolince vyměněna standardní ecmo kanyla za speciální dvojcestnou, zavedenou do vnitřní krční žíly. Díky tomu tak mohla žena, která byla vážnou „kandidátkou“ na transplantaci plic, i s mimotělním oběhem pod dohledem fyzioterapeutů rehabilitovat,“ nastínil průběh rekordní doby napojení člen ECMO týmu MUDr. Filip Burša, Ph.D., staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).

Po zavedení kanyly jsme mohli zahájit mnohem intenzivnější rehabilitaci, která zahrnovala mimo jiné i terapii na motomedu. A s postupným zlepšováním fyzické kondice pacientky jsme byli i s ECMO a umělou plicní ventilací schopni také nácviku stoje u lůžka,“ přiblížil za tým fyzioterapeutů Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava Mgr. Ján Šida.

Neuvěřitelně děkuju doktorům za to, že mi tak pomohli. Před covidem jsem nikdy nebyla nemocná. Jsem šťastná, že odcházím domů a vím, že jsem schopná všechno kolem sebe zvládnout sama, že vyjdu i do třetího poschodí. Strašně se mi stýskalo po dětech,“ uvedla při propuštění z nemocnice, kde strávila 172 dnů, šťastná paní Ilona.

Za obrovský úspěch ECMO centra považují lékaři fakt, že se mnoho z napojených pacientů mohlo vrátit do domácího prostředí a někteří i do práce. „Jsem nesmírně pyšný na úspěchy mým kolegů, kteří prokázali, že cesta, kterou jsme v naší nemocnici nastoupili v roce 2011, byla správná. Díky dobře připravenému projektu se nám pak podařilo covidovou epidemii o 9 let později zvládat. Ostravské centrum rozhodně drží krok s velkými světovými ECMO centry, “ uvedl prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., přednosta KARIM FNO.

Aktuálně mají intenzivisté v nemocnici k dispozici 12 přístrojů a rovněž zkušený výjezdní tým, který dokáže pacienta napojit na mobilní mimotělní oběh i mimo prostředí FN Ostrava. „Ve spolupráci se záchranáři umíme rovněž ECMO použít u pacientů, které postihla zástava mimo nemocnici a je u nich prováděna resuscitace. Bezprostředně po diagnostice je napojíme již na urgentním příjmu fakultní nemocnice,“ doplnil doktor Burša. Dva z ECMO přístrojů byly v době pandemie pořízeny díky dotaci poskytnuté Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.

Lékaři ECMO centra rovněž nepřetržitě poskytují konzultace kolegům z nemocnic nejen v Moravskoslezském kraji, ale i lékařům Zdravotnické záchranné služby MS kraje. ECMO tým je multioborový. Tvoří jej lékaři ze zmíněné Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, dále lékaři a perfuzionisté (odborníci, kteří zajišťují provoz přístroje) Kardiochirurgického centra FN Ostrava a lékaři Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava.

(ab)