S každým dalším dnem blížícím se k sobotě 10. a neděli 11. září 2022 je pro Petru Pastorovou stále složitější najít skulinku ve svém programu. Jako ředitelka RBP Ostrava City Marathonu naplánovaného právě na druhý víkend v měsíci září se dostala do organizačního kolotoče schůzek, jednání a zařizování.
K tomu nepřestala trénovat na závod, který v kategorii žen vyhrála v sérii pokaždé od roku 2016 do roku 2021.
Vaše jméno není ve sportovním světě neznámé, popíšete kariéru a úspěchy?
Vážněji běhat jsem začala celkem pozdě, teprve po narození tří synů, kteří mi svou hyperaktivitou vlastně k běhu pomohli. Nejprve jsem pobíhala jen tak v lese a čistila si hlavu, až po třicítce začala spolupracovat s trenérkou a pak opravdově trénovat a závodit. Za krátkou dobu jsem však vyhrála první titul v pulmaratonu i v maratonu – těch českých jsem vyhrála zatím celkem pět. Běh mě prostě baví, mým hashtagem je #kdyzbezimziju. Baví mě závodit u nás, ale i v zahraničí. Baví mě i role trenérky, kdy mohu své nadšení k běhu předávat dál. A ráda jsem ředitelkou nejstaršího maratonu právě v našem městě.
Teď jste ředitelka nejstaršího českého městského maratonu, jak ten začínal?
Jeho historie sahá vlastně až do roku 1923, kdy se v srpnu postavilo na startovní čáru I. Slezského maratonu sedmnáct vyznavačů dlouhých běhů. Trať však tehdy měřila pouhých 31 kilometrů, vedla od startu u divadla z Opavy do cíle na výstavišti mezi Mariánskými Horami a Vítkovicemi a běžcům aplaudovalo na dvanáct tisícovek diváků. Vidíte, kdyby to byl tehdy regulérní maraton, měla by Ostrava své prvenství. Nejstarší evropský maraton se totiž běžel v Košicích až v roce 1924. Na opravdový závod na 42,2 kilometru si muselo naše město počkat až do roku 1931. Sportovní klub Moravská Ostrava – SKMO – ho právě v tom roce organizoval ve spolupráci s Maticí Slezskou. Start byl v Českém Těšíně a cíl na Slezské Ostravě, účastníků bylo dvacet a cílem proběhnul jako první olomoucký vytrvalec Schlezinger v čase 2:58:20.
Jak to dále vypadalo s maratonskými běhy za budovatelských dob socialismu?
Na prvorepublikové snahy vytvořit na Ostravsku tradici maratonského závodění v éře budování „nového a spravedlivého společenského řádu“ navázaly Maratony budovatelů Ostravska. Ten první, v roce 1953, se ovšem paradoxně neuskutečnil v tehdejším ocelovém srdci republiky, nýbrž v Úpici v podhůří Krkonoš. Do našeho města se Maraton budovatelů Ostravska vrátilo rok později, 12. září 1954 se vytrvalci vydali na trať od památníku Rudé armády v Komenského sadech, přes Vítkovice, dnešní Ostravu-Jih, Vratimov, Šenov, Šumbark, Důl Dukla, Orlovou až do Karviné. A trať byla lemována téměř čtvrtmilionem lidí. Trať z roku 1954 proběhli maratonci v dalších letech už pouze dvakrát, pak se od ní muselo upustit patrně vlivem poddolování. Do roku 2005 se Ostravský maraton běhával v různých částech města. Posléze se přesunula trať do centra Ostravy, kde zůstala i přes pár změn až do nynějších časů.
Dnes neprezentujete RBP Ostrava City Marathon jen jako závod maratonců?
Kdepak, dnešní akce je běžeckým festivalem v centru Ostravy s výbušnou směsí pohybu, dobré zábavy a skvělé atmosféry, která se opakuje jen jednou v roce. Zapište si do kalendářů sobotu 10. a neděli 11. září 2022, kdy se RBP Ostrava City Maratnon opět koná. Nabídne příležitost užít si naše město z běžecké perspektivy, splnit si své sny. Diváci mohou fandit nejen svým blízkým, ale také české a zahraniční, vytrvalecké špičce, pobavit se s celou rodinou na Masarykově náměstí. Dnešním smyslem ostravského maratonu je pozvat tady sportovce z celého Česka i Evropy, sdílet s nimi radost z pohybu, představit vytrvalostní běhání široké veřenosti, oživit centrum a ulice nejaktivnějším způsobem, propojit svět sportu a kultury, charitativně přispět na dobrou věc či ukázat krásy historické, industriální a průmyslové Ostravy – a to s nadhledem výjimečnosti našeho města.
Na co se tedy mohou druhý zářijový víkend všichni v centru Ostravy těšit?
Jak jsem zmínila, bude to opravdový běžecký festival. Letošní novinkou je rozšíření programu o den navíc – o sobotu 10. 9. – to se uskuteční minimaraton, rodinný chariativní běh pro všechny věkové kategorie včetně dětí v délce jednoho a pul kilometru s výtěžkem pro Nadační fond Kulíšek, Ostravskou organizaci na pomoct předčasně narozeným dětem. V rámci programu vystoupí i zpěvačka Míša Růžičková. Na neděli 11. 9. je připraven maratonský běh na 42,2 km, půlmaraton na 21,1 km, závod na 10 km a štatety 6 x 6 km. Start, cíl i zázemí bude přímo na Masarykově náměstí, samotná trasa povede z historického centra města do Komenských sadů a okolo Slezkoostravského hradu. Podařilo se nám tím skloubit historickou část našeho města s pohybem v zeleném městském parku. Certifikovaná trať závodu je v okruzích 10,54 km, což představuje pro půlmaraton dva a pro maraton čtyři okruhy. Trasa na závodu na 10 km zkrácena a otáčí se před Slezkoostravským hradem. Tato trať bude jednou z nejrychlejších silničních desítek v České republice.
A na konec, jaký čas letos na domácí trati plánuje právě Petra Pastorová?
Jako každý rok rozběhnu závod na traťový rekord :-). Ten doposud v ženách drží Šarka Macháčková, která zde v roce 2013 zaběhla maraton za 2:49:41. A já každý rok zaběhnu maraton rychleji, ale bohužel ne v Ostravě, kde mi práce s organizací vezme většinu sil. Nicméně se o tento rekord letos budu znovu pokoušet, držte mi palce! Každopádně to letos bude už 62 let, co nebyl v Ostravě překonán mužský rekord v maratonském běhu na 42,2 kilometru. Rádi bychom proto přilákali rychlé vytrvalce, což není tak snadné. Protože čas mužského rekordu 2:19:41, který Pavel Kantorek zaběhl již v roce 1959, opravdu hned tak někdo nezaběhne!
(nm)