Janáčkova filharmonie Ostrava se představila na Festivalu národů, v dalších dnech zahraje ve Valticích a v Ratiboři

První říjnový víkend strávila Janáčkova filharmonie Ostrava v německém městě Bad Wörishofen, kde se představila na Festivalu národů. První večer s legendárním violoncellistou Mischou Maiskym, o den poději s uznávanou mezzosopranistkou Elīnou Garančou. JFO přivezla do Německa český orchestr a zčásti i český program, který reprezentovala hudba Antonína Dvořáka.

„Festival der Nationen přináší svým posluchačům jednak ty nejproslulejší hvězdy světa vážné hudby, ale stejně tak i mladičké talenty. Misha Maisky je živoucí legendou a pro celý orchestr bylo výjimečným zážitkem doprovodit jej ve Dvořákově koncertu, kterým se proslavil. Na tomtéž koncertě jsme ale doprovodili ani ne patnáctiletého australského houslistu Christiana Li, historicky nejmladšího vítěze Menuhinovy soutěže. O něm ještě hodně uslyšíme,“ řekl manažer JFO Ondřej Daněk.

JFO s dirigentem Karlem Markem Chichonem na prvním festivalovém koncertě, v sobotu 1. 10., zahrála společně s Mischou Maiskym věhlasný Dvořákův violoncellový koncert. Filharmonikové pak samostatně představili zřídka uváděnou Dvořákovu Pátou symfonii v úvodní větě předznamenávající svým pastorálním zabarvením počátek skladatelova tzv. slovanského období. Na úvod koncertu zazněla virtuózní Introdukce a rondo capriccioso pro housle a orchestr francouzského skladatele Camille Saint-Säense v podání Christiana Li.

Na závěrečném festivalovém koncertě nazvaném „Arienabend mit Elīna Garanča“, který se uskutečnil 2. 10. a byl složený z operních árií a netradičních italských písní, doprovodila JFO znovu pod taktovkou Karla Marka Chichona jednu z největších hvězd současné opery, uznávanou mezzosopranistku Elīnu Garanču. Tentýž program mohli ostravští posluchači slyšet o deset dní dříve v Ostravě na Svatováclavském hudebním festivalu.

Janáčkova filharmonie Ostrava se na festivalu v Německu představila úplně poprvé na základě nově navázané spolupráce s Festival der Nationen, který působí na německé hudební scéně více než čtvrtstoletí. Setkávají se na něm mladí hudebníci s milovníky hudby a s umělci světového formátu. Jeho důležitým rysem je také nastupující hudební elita, festival se totiž stává odrazovým můstkem pro vynikající mladé sólisty, kterým umožňuje mezinárodní kariéru. Koncerty proběhly za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

Janáčkova filharmonie Ostrava ve Valticích

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v následujících dnech mimo Ostravu ještě v Zámecké jízdárně ve Valticích pod taktovkou Marko Ivanoviće se slovinskou sopranistkou Niko Gorič a perspektivním mladým českým barytonistou Borisem Prýglem, který nahradí indisponovaného Davida Bizice. Na závěrečném galakoncertu LVHF 2022, který se uskuteční 8. října od 18 hodin, zazní kromě operních klasiků, jako je Gioacchino Rossini či Georges Bizet, skladby slovinského skladatele Josipa Ipavece a Chorvata Josipa Slavenského. Více informací je uvedeno zde: Nika Gorič & Boris Prýgl & JFO | Janáčkova filharmonie Ostrava.

JFO v Ratiboři

O den dřív navštíví JFO Raciborskie centrum kultury, kde zazní mimo jiné Capriccio Leoše Janáčka pro klavír, levou ruku a dechový orchestr. Skladba byla speciálně zkomponována pro českého jednorukého klavíristu Otakara Hollmanna a měla premiéru 2. března 1928. Dále se JFO představí se Serenádou d moll op. 44, B. 77 pro dechové nástroje Antonína Dvořáka, která měla premiéru 17. listopadu 1878 na koncertě věnovaném výhradně Dvořákově tvorbě s orchestrem pražského Dočasného divadla a zazněla pod skladatelovou taktovkou. Více zde: Ratiboř | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz).

(ab)