Nejméně směsného odpadu produkovali v roce 2021 obyvatelé obcí Fulnek, Bukovec a Bocanovice. Všechny obce dosahují nízké produkce směsného odpadu dlouhodobě. Města Fulnek a Příbor byly již dříve oceněny jako příklady dobré praxe.
Soutěž Odpadový Oskar vyhlásil spolek Arnika letos poosmé. Cílem soutěže je popularizace obcí s nízkou produkcí zbytkových odpadů. Produkce směsného odpadu lze snížit, dokazují to výsledky mnoha měst a obcí, ale také rozbory popelnic, které naznačují, že ještě mnoho surovin lze vytřídit a využít.
“V roce 2020 přijala ČR novou odpadovou legislativu, která na obce klade velké požadavky. Mají již v roce 2025 dosáhnout 60 % úrovně třídění komunálních odpadů. Bez snížení produkce směsného odpadu není možné tohoto cíle pravděpodobně dosáhnout. Je proto velmi hezké, že právě v Moravskoslezském kraji je mnoho měst a obcí, které produkci směsného odpadu snížili. Všem doporučujeme řešit nakládání s kuchyňským odpadem”, říká Milan Havel z Arniky.
„Nakládání s odpady je v oblasti životního prostředí jedno z velmi důležitých témat. Více než plnění evropské legislativy vnímám jako podstatnější přístup k planetě a k tomu, jak se k ní chováme.Těší mě, že lidé v Moravskoslezském kraji jsou v tomto ohledu stále zodpovědnější. V roce 2004 vytřídil každý náš občan průměrně necelých 20 kilogramů papíru, plastu, skla a nápojového kartonu, v minulém roce už to bylo 54,4 kilogramů separovaného odpadu na každého,” vyčíslil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že občané mohou odpad separovat ve všech 300 obcích regionu a donášková vzdálenost na sběrná místa se každoročně snižuje.
„Otázka správného nakládání s komunálními odpady je s blížícím se zákazem skládkování využitelných odpadů stále aktuálnější. Obce čeká také povinnost dosáhnout stanovené úrovně třídění odpadů v jednotlivých letech. Měly by snižovat produkci směsných komunálních odpadů, také musí mít detailní povědomost o svém odpadovém systému, jeho ekonomice a výtěžnosti. Kraj jim proto pomáhá řešit tento problém. Nabízíme například dotace na zpracování studií, které mají optimalizovat obecní systémy nakládání s komunálními odpady, a další finanční pomoc na dokumentace pro realizaci překládacích stanic,“ řekla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.
Výsledky obcí v Moravskoslezském kraji podle údajů za rok 2021
obce do 1000 obyvatel
1) Bocanovice – 491 obyvatel – 53,1 kg/ob/
2) Heřmanice u Oder – 357 obyvatel – 82,7 kg/ob/rok
3) Hrčava – 1247 obyvatel – 87,4 kg/ob/rok
obce od 1001 do 5000 obyvatel
1) Bukovec – 1374 obyvatel – 86,3 kg/ob/rok
2) Rybí – 1258 obyvatel – 90,9 kg/ob/rok
3) Písečná – 1027 obyvatel – 95,7 kg/ob/rok
obce nad 5000 obyvatel
1) Fulnek – 5561 obyvatel – 101,3 kg/ob/rok
2) Bystřice – 5373 obyvatel – 125,0 kg/ob/rok
3) Příbor – 8428 obyvatel – 131,9 kg/ob/rok
V Moravskoslezském kraji je řada dalších obcí s produkcí směsného odpadu pod 150 kg/ob/rok. Jmenujme třeba Jablunkov (142,1 kg/ob/rok), Ropice (99,3 kg/ob/rok), Milíkov (103,2 kg/ob/rok), Střítež (107,2 kg/ob/rok), Neplachovice (118,5 kg/ob/rok), Chotěbuz (118,7 kg/ob/rok) a řada obcí do 1000 obyvatel. Všem těmto obcím k jejich výsledkům také gratulujeme. Velké uznání zaslouží město Příbor, kde již dnes vytřídí přes 60 % komunálních odpadů.
Více informací včetně výsledků soutěže z ostatních krajů najdete na www.bit.ly/odpadovyoskar.
Výsledky soutěže vychází z dat, které nám poskytly oslovené obce a z dat, které obce zveřejnily na svých webových stránkách. Tuto, povinnost, danou novou legislativou, splnilo zatím jen cca 15 % obcí v kraji. Všem, kdo tak učinili, děkujeme. Domácnosti potřebují znát, kolik nakládání s odpady stojí a kolik odpadu produkují.
Obyvatelé České republiky mají opravdu vysokou průměrnou produkci zbytkových odpadů, přibližně o 70 kg/ob/rok větší než je průměr EU. To je jeden z hlavních důvodů, proč tolik odpadu skládkujeme.
Nastavením účinných opatření lze produkci zbytkových odpadů snížit. Podobným proces prošlo již mnoho regionů i zemí. Zákaz skládkování směsných komunálních odpadů od roku 2030 by tomu měl být silným impulsem.
Každým dnem můžeme vytvářet méně odpadu.
(ab)