Mléko pro novorozence, hospitalizované děti i dospělé, kteří potřebují speciální stravu, se ve Fakultní nemocnice Ostrava připravuje za přísných hygienických podmínek v speciální kuchyni. Denně tady proškolení nutriční terapeuti připravují 250 porcí 17 druhů mléčné stravy. K dispozici mají 50 druhů sušeného kojeneckého mléka, a také různé druhy čajů a kaší.
Mléčná kuchyně je v téměř všech nemocnicích součástí dětského oddělení. „Naše nemocnice je ale výjimkou. Mléko, mléčné kaše, pudingy nebo zeleninové polévky připravujeme v oddělených prostorech nemocniční kuchyně. V provozu je každý den od 5 do 22 hodin,“ vysvětlila vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava Ing. Jaroslava Jaššová, MBA. Na směně jsou vždy dvě nutriční terapeutky. „Před každým vařením si pracovní prostory nejdříve vydezinfikujeme a převlékneme se do sterilního oblečení. Denně chystáme okolo 250 porcí 17 druhů mléčné stravy,“ dodala vedoucí mléčné kuchyně Žaneta Hrubá a připomněla, že tady z převařené kojenecké vody připravují také zeleninové příkrmy. „Nejvíce porcí posíláme pětkrát denně na Oddělení neonatologie, na Kliniku dětského lékařství a na Oddělení dětské neurologie. Ale pokud potřebují speciální mléčnou stravu hospitalizované děti z jiných oddělení, jako je například z chirurgie, ORL, infekce nebo popálenin, samozřejmě ji připravíme také,“ ubezpečila vedoucí mléčné kuchyně.
V mléčné kuchyni ale denně připravují také jídlo pro dospělé pacienty, kteří mají problémy s polykáním anebo mají bezmléčnou dietu. Jednorázové plastové láhve, ve kterých se strava po důkladném ochlazení v šokeru transportuje z kuchyně na oddělení, jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu.
(ab)