O tom, že hrdinou nemusí být vždy ten nejsilnější a největší, bude poslední premiéra sezony 2022/2023 v Divadle loutek Ostrava. Divadelní hra Kdo neskáče, není holub! je v Divadle loutek uváděna s podtitulem „nebezpečně aktuální hra (nejen) pro děti ze sídliště“.
Hru polské autorky Maliny Prześlugy Kdo neskáče, není holub! aneb Zobáky sobě uvede Divadlo loutek na svém jevišti jako českou premiéru. Diváci ji uvidí poprvé v pátek 19. května 2023 v 17 hodin.
Kolektivním hlavním hrdinou je holubí banda, která má vlastní pokřik, rituální píseň, ale také vlastní pravidla. A ty jednoho dne naruší malý vrabec, který se k partě chce přidat.
Na prostém příběhu malého outsidera, vrabce, vidíme celospolečenský problém šikany slabších jedinců v partě. Vrabec se snaží začlenit do party holubů, kam už jen podle své odlišnosti nepřísluší. Navíc se je snaží přesvědčit, že nemají pravdu v tom, že jejich legendární kamarád Bohouš nezemřel, pokud na to nemají důkazy. Přitroublá parta holubů, skrz kterou autorka textu pomocí jmen hlavních postav i přes píseň (v originále hymna národního týmu Polska Bialo-Czarwoni) zcela jasně odkazuje ke skupinám s nacionálními sklony, mu nevěří. Zdánlivě těžký příběh je převyprávěn velmi humorným způsobem, kterému napomáhají i symbolické odkazy k fanouškům místního fotbalového klubu. Svižným, slangovým a nespisovným jazykem je vyprávěn příběh o malém hrdinovi, který může vykonat velké činy: totiž přijít na kloub záhadě se zmizením holuba Bohouše a zároveň se i utkat s velkým nepřítelem, kterého představuje kočka Dolores.
Jednotlivé členy holubí bandy představují Marian Mazur, Karolína Hýsková a Ondřej Vyhlídal. Legendárního holuba Bohouše ztvárnil Richard Liberda, ústředního holubího bosse Martin Legerski a v roli vrabčáka Zdenka se představí Jakub Georgiev. Jako nebezpečnou kočku Dolores diváci uvidí Janu Zajacovou, kterou doprovází tým bodyguardů v čele s Janem Smyčkem.
Režie představení se ujala polská režisérka Ada Tabisz, dramaturgii inscenace má na starosti Tereza Agelová, která zároveň stojí za původním překladem textu hry. Režisérka Ada Tabisz svou režijně-scénografickou koncepcí upozorňuje na to, že takový příběh se může odehrávat za rohem. Herci jsou oděni do nevzhledných kostýmů a působí jako partičky potloukající se na sídlištích. Herci tak spolu se svou loutkou vytvořili neoddělitelnou dvojici a hranice mezi animátorem i loutkou je rozmělněna. Autorkami scény, kostýmů a loutek jsou polské scénografky Sara Spławska a Karolina Kempinska. Scénografky navrhly netradiční pojetí loutek holubů, kteří jsou zkonstruováni z balónů, aby jejich přirozenou vlastností bylo skákání a mohla se tak donekonečna zpívat ústřední píseň. Hudbu pro inscenaci vytvořil Dominik Skwarek, který se rozhodl angažovat herecký soubor také jako živou punkou kapelu.
Malina Prześluga (*1983) je současná polská autorka, která píše pro děti i dospělé, pro české publikum dosud neznámá, ve své vlasti však velmi známá a její tvorba v současném Polsku rezonuje. Autorka se nebojí dotýkat palčivých a těžkých témat (potraty, současná polská vláda apod.), které často dostává i do textů pro děti (šikana, rasová nenávist, xenofobie, postižení…). Kdo neskáče, není holub! (v originále Dziób w dziób) je jeden z nejuváděnějších textů pro děti na polských jevištích. Za svou tvorbu získala Malina Prześluga v Polsku řadu ocenění a její tvorba byla přeložena do francouzštiny, angličtiny, němčiny, bulharštiny, ukrajinštiny, rumunštiny a ruštiny. Jediný dosud přeložený text, Pustina (v originále Pustostan), se dosud nedočkal české premiéry. Díky inscenaci Kdo neskáče, není holub! se tak Malina Prześluga objeví poprvé a ve světové premiéře na českých jevištích.
(nm)